Źródła – logo

Warsztaty: przedszkola

Jesienią polecamy szczególnie

Dokarmiajmy ptaki mądrze

Opis

Już najmłodsze dzieci wiedzą, że zimą należy dokarmiać ptaki. Zajęcia mają na celu uzmysłowienie wszystkim, którzy chcą pomagać ptakom, jak robić to z głową. Pokażemy jak, czym i kiedy dokarmiać ptaki żeby im pomóc, a nie zaszkodzić. Uczniowie nauczą się rozpoznawać pospolite ptaki, które można spotkać u nas zimą. Podczas zajęć zastanowimy się czy powinniśmy wspierać ptaki w tym trudnym dla nich okresie i dlaczego ptaki są tak ważne dla przyrody.

Ślady i tropy zwierząt (warsztat terenowy)

Opis

Nie tak łatwo jest spotkać zwierzęta w lesie. Zwykle dobrze się ukrywają przed ludźmi. Jeśli chcecie dowiedzieć się kto mieszka w lesie, szukajcie tropów (czyli śladów łap, nóg, kopyt na śniegu, piasku czy błocie) i innych śladów, które zostawiły zwierzęta. Podczas warsztatów nauczymy się odnajdywać znaki świadczące o tym, że jakieś zwierzę tu było. Będziemy szukać śladów żerowania, kup, wyplówek, piór i sierści, gniazd, legowisk i zwierzęcych ścieżek. Bądźcie cierpliwi i uważni, a las odkryje przed nami wiele tajemnic.

Dlaczego warto być przyjacielem drzew?

Opis

Warsztat ma na celu zapoznanie dzieci z elementami budowy drzewa. Poza tym zajęcia skonstruowane zostały w taki sposób, aby pokazać dzieciom, że drzewa stanowiąc fabryki tlenu, są niezbędne dla życia człowieka i innych organizmów. Celem warsztatu jest również zwrócenie uwagi najmłodszych na potrzebę ochrony drzew będących schronieniem dla wielu zwierząt oraz wskazanie zachowań, których należy unikać ze względu na dobro drzew.

Śladami zwierząt

Opis

Warsztat o zwierzętach polskich lasów. Dzieci bliżej poznają zwyczaje dzika, wilka, lisa, zająca, borsuka i sarny. Dowiedzą się gdzie najbardziej lubią mieszkać, co jeść, kiedy rodzą się ich dzieci, jak spędzają zimę, czy są samotnikami czy preferują duże rodziny. Podczas zajęć będziemy poznawać tropy zwierząt i samemu zostawiać ślady w piasku, a na zakończenie każdy stworzy swój własny kieszonkowy atlas tropów.

Tupot małych stóp – warsztat o pingwinach

Opis

Czy w swoim naturalnym środowisku życia pingwin może spotkać niedźwiedzia polarnego? Ile jest na świecie gatunków pingwinów i czym się one różnią? Podczas zajęć porównamy wielkość różnych gatunków pingwinów, poznamy miejsca w których żyją i dowiemy się jakie zwierzęta są ich sąsiadami. Porozmawiamy też o tym jak zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu wpływają na życie pingwinów.

W krainie białych niedźwiedzi

Opis

W trakcie warsztatu uczestnicy poznają życie i zwyczaje największego lądowego drapieżnika na ziemi – niedźwiedzia polarnego. Dowiedzą się gdzie żyje niedźwiedź, jak zdobywa pożywienie i dlaczego niedźwiedzi polarnych jest coraz mniej? Zastanowimy się jak zmiany klimatu wpływają na populacje niedźwiedzi. Porównają też niedźwiedzia polarnego i brunatnego, sprawdzą na własnej skórze dlaczego niedźwiedź nie marznie w lodowatej wodzie i porównają wielkość swoich dłoni z łapami niedźwiedzia.

oraz wiele innych tematów

Warsztaty terenowe

Wiosną budzi się życie (zajęcia terenowe)

Opis

W zależności od pogody, daty przeprowadzenia zajęć oraz miejsca dzieci poznają wiosenne kwiaty, dowiadują się dlaczego ptaki tak intensywnie śpiewają wiosną, skąd wychodzą bezkręgowce po zimie. Poza tam zagrają w wiosenne bingo i będą bawić się w zwierzęta i zasoby. Pora roku: wiosna (kwiecień, maj) Miejsce: park, las, łąka, teren zielony w okolicy przedszkola/szkoły.

Na jesieni świat się mieni (zajęcia terenowe)

Opis

Dzieci podczas zajęć rozwiążą zagadkę – kto kradnie liście, będą segregować liście, zrobią zdjęcia przyrody liściastym aparatem fotograficznym, policzą ile kolorów ma jesień i zrobią jesienny bukiet lub jesienną kompozycję-obrazek. Na koniec poprzez zabawę ruchową dowiedzą się jak bardzo potrzebne są drzewa. Pora roku: jesień Miejsce: park lub las lub inny teren zadrzewiony w okolicy przedszkola/szkoły.

Szkoła na łące - wiosenny warsztat terenowy

Opis

Uczestnicy warsztatów, wyposażeni w szkła powiększające jako badacze tajemniczej przyrody odkrywają wielki świat maleńkich stworzeń i roślin. Warsztaty pozwalają na zwrócenie uwagi dzieci na wielkie bogactwo świata przyrody, na najdrobniejsze ślady życia... Zajęcia warsztatowe "Co w trawie piszczy?", "Łąka kolorów". Pora roku: wiosna Czas trwania: 120 min. Miejsce: dowolna duża niekoszona łąka w okolicy przedszkola.

Sensoryczne zabawy w przyrodzie

Opis

Zajęcia terenowe podczas których będziemy koncentrować się na poznawaniu przyrody różnymi zmysłami. Kto nie lubi zapachu lasu (oprócz alergików), miękkości trawy, śpiewu ptaków, aromatów letnich kwiatów, szumu wiatru, uczucia ciepła słońca w pochmurny cień i kojącego cienia w słoneczny. Przyroda daje nam więcej bodźców niż smartfon z internetem. Trzeba tylko spróbować być tu i teraz. Podczas zajęć na prawdę będzie można poczuć lato. Mamy mnóstwo zabaw, które pozwolą spojrzeć na oko-liczny park zupełnie inaczej niż zwykle. Uwaga: obuwie i ubranie może się pobrudzić w terenie, warto zabrać coś do picia i nakrycie głowy jeśli jest gorąco.

O zwierzętach

Zwierzyniec - zwierzęta polskich lasów

Opis

Warsztat ma na celu poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. W trakcie zajęć uczniowie wykonają maski zwierząt, by następnie wcielić się w role lisów, saren, zajęcy czy dzików. Przy pomocy ćwiczeń dramowych zastanowimy się wspólnie co dzieje się ze zwierzętami gdy w terytorium ich bytowania ingeruje człowiek, jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta i w jaki sposób im pomagać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Pracowite pszczoły - warsztat o zapylaczach

Opis

Nie trzeba lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał nam myśli. Poranna kawa, dżem malinowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, ciastka z wiśnią, jabłecznik, lody truskawkowe, a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możemy mieć dzięki pracy pszczół - nie tylko pszczół miodnych, które mogliśmy dobrze poznać w filmie o pszczółce Mai, ale również puchatych trzmieli czy pszczół samotnic. Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie jak wielką rolę odgrywają owady w procesie zapylania i jak ważna jest ochrona zapylaczy. Poznają najważniejsze zapylacze, dowiedzą się w jaki sposób zapylają one kwiaty, dlaczego zapylacze są zagrożone i jak możemy je chronić.

Wierzę w jeże

Opis

Ile waży jeż? Czy młode jeże przychodzą na świat z kolcami? Czy jedzą jabłka? Gdzie i kiedy śpią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących jeży poszukamy podczas warsztatów. Uczniowie przygotują smaczny posiłek dla jeża a także wykonają podobiznę tego sympatycznego ssaka. Porozmawiamy również o tym jakie zagrożenia czyhają na jeże we współczesnym świecie oraz odpowiemy na pytanie jak stać się przyjacielem jeży.

O przyrodzie

Wiosna – ach to ty!

Opis

Które kwiaty zakwitają najwcześniej i jakie ptaki jako pierwsze wracają z ciepłych krajów? Co dzieje się w przyrodzie w marcu, kwietniu a co w maju? Podczas warsztatu porozmawiamy o zmianach zachodzących w przyrodzie na wiosnę, spróbujemy też przedstawić te zmiany w formie plastycznej podczas pracy w grupach.

Jesień idzie, nie ma na to rady

Opis

Uczniowie podczas zajęć uporządkują i rozszerzą swoją wiedzę na temat zmian w przyrodzie następujących jesienią. Porozmawiamy o tym dlaczego drzewa zmieniają barwę i gubią liście jesienią, jak zwierzęta przygotowują się do zimy oraz jakie ptaki odlatują a jakie przylatują na zimę do Polski. Podczas zajęć uczestnicy wykonają w grupach pracę plastyczną pokazującą zmiany zachodzące w przyrodzie podczas kolejnych miesięcy jesieni.

Od nasionka do roślinki

Opis

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z nasionami w niecodzienny sposób, wykorzystując zmysły wzroku, słuchu, dotyku i smaku. Dowiedzą się jakie znaczenie mają nasiona dla przyrody i dla człowieka, do czego można je wykorzystywać i jakie mają wartości zdrowotne. Spróbują rozpoznać nasiona przy pomocy dotyku oraz odgadnąć jakie rośliny wyrosną z poszczególnych nasion. Obejrzą też i wysłuchają historii o nasionku opowiedzianej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai oraz stworzą nasienne mandale.

Wiej wietrze i poWietrze

Opis

Dzięki uczestnictwu w warsztacie dzieci mogą zrozumieć, czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Uczniowie przy pomocy zabaw i prostych doświadczeń dowiedzą się, co to jest wiatr i skąd się on bierze. Czy powietrze można zamknąć? Jaki ma kolor? Jaki zapach? Jaki kształt? Zastanowimy się wspólnie jak ludzie wykorzystują siłę wiatru, porozmawiamy o tym kiedy wiatr jest sprzymierzeńcem człowieka i czy może być jego wrogiem? Czy przyroda też potrafi wykorzystywać wiatr do swoich celów? Dzieci poznają kilka gatunków roślin wiatropylnych i wiatrosiewnych, stworzą też model wiatraczka – nasionka.

Edukacja globalna

Niebieska planeta - warsztat o wodzie

Opis

Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jaki sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać. Ze starszymi uczniami porozmawiamy o tym czym jest ślad wodny i jak można go ograniczać.

Ekologia na co dzień

Niebieska planeta - warsztat o wodzie

Opis

Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jaki sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać. Ze starszymi uczniami porozmawiamy o tym czym jest ślad wodny i jak można go ograniczać.

Wiej wietrze i poWietrze

Opis

Dzięki uczestnictwu w warsztacie dzieci mogą zrozumieć, czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Uczniowie przy pomocy zabaw i prostych doświadczeń dowiedzą się, co to jest wiatr i skąd się on bierze. Czy powietrze można zamknąć? Jaki ma kolor? Jaki zapach? Jaki kształt? Zastanowimy się wspólnie jak ludzie wykorzystują siłę wiatru, porozmawiamy o tym kiedy wiatr jest sprzymierzeńcem człowieka i czy może być jego wrogiem? Czy przyroda też potrafi wykorzystywać wiatr do swoich celów? Dzieci poznają kilka gatunków roślin wiatropylnych i wiatrosiewnych, stworzą też model wiatraczka – nasionka.