Źródła – logo

Warsztaty: licealiści

Jesienią polecamy szczególnie

Ciepło, cieplej, gorąco! Wprowadzenie do zmian klimatu

Opis

Zajęcia wprowadzają do zagadnień związanych ze zmianami klimatu, wyjaśniają podstawowe pojęcia i procesy. Podczas warsztatu uczniowie dowiedzą się czym jest efekt cieplarniany, które gazy są gazami cieplarnianymi i jakie są ich główne źródła oraz jaki wpływ na zwiększanie się efektu cieplarnianego ma człowiek.

Zwierzęta z różnych stron świata - o gatunkach zagrożonych

Opis

Zajęcia poświęcone są zwierzętom zagrożonym wyginięciem tak w Polsce, jak i na świecie. Mają na celu uporządkowanie wiadomości na temat wybranych zwierząt, ich warunków życia, miejsca występowania. Zwrócenie uwagi na rolę przystosowania się wybranych gatunków do warunków życia. Podczas zajęć uczestnicy poszerzają, a przede wszystkim praktycznie wykorzystują swoją wiedzę geograficzną i biologiczną. Najważniejszym elementem zajęć jest zrozumienie, iż wszystkie żyjące organizmy mają taką samą wartość ekologiczną i swoje miejsce w łańcuchu życia.

Ślady i tropy zwierząt (warsztat terenowy)

Opis

Nie tak łatwo jest spotkać zwierzęta w lesie. Zwykle dobrze się ukrywają przed ludźmi. Jeśli chcecie dowiedzieć się kto mieszka w lesie, szukajcie tropów (czyli śladów łap, nóg, kopyt na śniegu, piasku czy błocie) i innych śladów, które zostawiły zwierzęta. Podczas warsztatów nauczymy się odnajdywać znaki świadczące o tym, że jakieś zwierzę tu było. Będziemy szukać śladów żerowania, kup, wyplówek, piór i sierści, gniazd, legowisk i zwierzęcych ścieżek. Bądźcie cierpliwi i uważni, a las odkryje przed nami wiele tajemnic.

Olej palmowy i zwierzęta lasów równikowych

Opis

Olej palmowy jest wszechobecny. Znaleźć go można w m. in. w żywności, kosmetykach, detergentach, karmie dla zwierząt, biopaliwach. Podczas warsztatu uczniowie poznają konsekwencje ogromnego zapotrzebowania ludzkości na ten surowiec, dowiedzą się w jaki sposób uprawy palmy olejowej wpływają na stan lasów równikowych i poznają gatunki zwierząt zagrożone przez te uprawy. Na zajęciach poznają też inne rośliny oleiste i zastanowią się co mogą zrobić aby ograniczyć konsumpcję oleju palmowego.

Chcemy lepszego świata. O Celach Zrównoważonego Rozwoju

Opis

Na świecie jest coraz gorzej, czy coraz lepiej? Czy jako ludzkość mamy powody do radości, czy raczej powinniśmy obawiać się końca świata? Jak odróżniać prawdę o świecie od fakenewsów, albo prawdziwych choć jednostkowych wydarzeń? O roli nauki, marzeń i współpracy, które pozwalają zmieniać świat na lepsze. Tak, to brzmi górnolotnie, ale Milenijne Cele Rozwoju i Cele Zrównoważonego Rozwoju, pokazują, że można i warto angażować się w zmianę świata na lepsze. Podczas warsztatu sprawdzamy, czy nasza subiektywna wizja świata pokrywa się z rzeczywistością, poznajemy największe wyzwania, jakie stoją dziś przed wszystkimi ludźmi i sposoby na zmierzenie się z nimi.

Więźniowie geografii - skąd się biorą różnice w rozwoju krajów?

Opis

Co to jest Globalne Południe i Globalna Północ? Dlaczego pojęcie "trzeci świat" jest już passé? Jak mierzymy jakość życia we współczesnym świecie? Czy wysokie PKB jest wyznacznikiem szczęścia obywateli? Czym jest bogactwo i ubóstwo? Dlaczego niektóre kraje mają trudno a inne łatwej? Pigułka wiedzy, która pozwoli młodzieży lepiej orientować się w zależnościach rządzących współczesnym światem a jednocześnie docenić to, co mają.

oraz wiele innych tematów

Warsztaty terenowe

Nieskończona różnorodność przyrody (zajęcia terenowe)

Opis

Rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących w parku, kwiaty, owoce, liście jako cechy charakterystyczne tych gatunków roślin. Karta pracy "Drzewa i krzewy". Spacer poświęcony będzie przede wszystkim różnorodności gatunkowej w parku. Zabawa "Co zdepczą stopy?". Efektem rzeczowym ze spaceru będzie wykonany na miejscu zielnik. Pora roku: późna wiosna, lato, jesień Miejsce: dowolny park

Spacer wielkiej uważności

Opis

Uczniowie mają kłopoty z koncentracją, trudno im zebrać myśli? Może siedzą wciąż w szkole, a popołudnia spędzają przed komputerem? Jest szansa, że doświadczają syndromu deficytu natury? A naukowcy wielokrotnie udowodnili, że kontakt z przyrodą jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi w każdym wieku. Podczas zajęć będziemy koncentrować się na być w przyrodzie i poznawaniu jej różnymi zmysłami. Kto nie lubi zapachu lasu (oprócz alergików), miękkości trawy, śpiewu ptaków, aromatów letnich kwiatów, szumu wiatru, uczucia ciepła słońca w pochmurny cień i kojącego cienia w słoneczny. Przyroda daje nam więcej bodźców niż smartfon z internetem. Trzeba tylko spróbować być tu i teraz. Podczas zajęć na prawdę będzie można poczuć lato. Mamy mnóstwo technik, które pozwolą spojrzeć na okoliczny las lub park zupełnie inaczej niż zwykle. Uwaga: obuwie i ubranie może się pobrudzić w terenie, warto zabrać coś do picia i nakrycie głowy jeśli jest gorąco.

O zwierzętach

Warsztat o dobrym wilku

Opis

Podczas warsztatu przybliżymy uczestnikom zwyczaje jednego z największych polskich drapieżników. Porozmawiamy o tym ile wilków jest w Polsce, gdzie można je spotkać, jak rozpoznać ślady obecności wilków na danym terenie i co zrobić gdy spotka się wilka. Opowiemy o wilczej komunikacji, zwyczajach i zabawach. Wspólnie zastanowimy się nad tym jaką rolę wilki pełnią w przyrodzie i dlaczego myśliwi za nimi nie przepadają. Rozwiejemy też mit o strasznym wilku, a z licealistami porozmawiamy także o wilczych fakenewsach i medialnej nagonce na te piękne i mądre drapieżniki. Zajęcia podzielone są na część merytoryczną i artystyczną, podczas której uczestnicy wykonają prace inspirowane wilkami.

Pracowite pszczoły - warsztat o zapylaczach

Opis

Nie trzeba lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał nam myśli. Poranna kawa, dżem malinowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, ciastka z wiśnią, jabłecznik, lody truskawkowe, a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możemy mieć dzięki pracy pszczół - nie tylko pszczół miodnych, które mogliśmy dobrze poznać w filmie o pszczółce Mai, ale również puchatych trzmieli czy pszczół samotnic. Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie jak wielką rolę odgrywają owady w procesie zapylania i jak ważna jest ochrona zapylaczy. Poznają najważniejsze zapylacze, dowiedzą się w jaki sposób zapylają one kwiaty, dlaczego zapylacze są zagrożone i jak możemy je chronić.

O przyrodzie

Nauka idzie w las

Opis

Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie znaczenie lasów dla człowieka i środowiska, poznają przyrodnicze, kulturowe, materialne funkcje lasów, rozpoznają wyroby, których produkcja zależy od korzystania z zasobów leśnych. Uczniowie poznają pojęcie i problem wylesiania oraz zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad sposobami ochrony lasów. Celem zajęć jest kształtowanie właściwych nawyków konsumenckich związanych z użytkowaniem przedmiotów papierowych i drewnianych.

Warsztat o dobrym wilku

Opis

Podczas warsztatu przybliżymy uczestnikom zwyczaje jednego z największych polskich drapieżników. Porozmawiamy o tym ile wilków jest w Polsce, gdzie można je spotkać, jak rozpoznać ślady obecności wilków na danym terenie i co zrobić gdy spotka się wilka. Opowiemy o wilczej komunikacji, zwyczajach i zabawach. Wspólnie zastanowimy się nad tym jaką rolę wilki pełnią w przyrodzie i dlaczego myśliwi za nimi nie przepadają. Rozwiejemy też mit o strasznym wilku, a z licealistami porozmawiamy także o wilczych fakenewsach i medialnej nagonce na te piękne i mądre drapieżniki. Zajęcia podzielone są na część merytoryczną i artystyczną, podczas której uczestnicy wykonają prace inspirowane wilkami.

Usługi ekosystemów

Opis

Dobre życie zależy od „usług” dostarczanych przez ekosystemy. Zdrowa żywność, woda, naturalne paliwa czy naturalne włókna to bezpośrednie korzyści z przyrody. Korzystamy też z wielu innych darów natury, będących rezultatem skomplikowanych procesów i interakcji. Co by było, gdyby zaniknęły procesy glebotwórcze, zatrzymało się krążenie materii w przyrodzie, czy ustała regulacja jakości wody lub powietrza? Podczas zajęć omówimy i usystematyzujemy z uczniami produkty i usługi, które dostarcza przyroda, a także zastanowimy się nad powiązaniami między podstawowymi założeniami ekologicznymi i ekonomicznymi. Grupa wiekowa: gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne

Wpływ rolnictwa na wodę

Opis

Zajęcia składają się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest wpływowi rolnictwa na jakość wód na ziemi. Poprzez obrazowe doświadczenia uczniowie zobaczą, w jaki sposób dochodzi do zanieczyszczeń wód powierzchniowych nawozami, gnojówką czy wyciekami z nieszczelnego szamba. Dowiedzą się czym jest eutrofizacja i jak wpływa na życie w zbiornikach wodnych. Porozmawiamy o tym czym jest rolnictwo ekologiczne i jak rozpoznać produkty rolnictwa ekologicznego na sklepowej półce. W drugiej części zajęć zajmiemy się ilością zużycia wody w rolnictwie na świecie oraz koncepcją śladu wodnego. Sprawdzimy ile wody potrzeba do wyprodukowania szklanki mleka, dżinsów, hamburgera czy cytryny. Zastanowimy się, gdzie podziała się woda z Jeziora Aralskiego oraz jaki wpływ mają nasze wybory konsumenckie na dostęp do wody w krajach Globalnego Południa.

Zmiana klimatu

Świat za 50 lat. Prognozowane skutki zmian klimatu

Opis

Skutków zmian klimatu doświadczamy na własnej skórze co raz częściej. Podczas warsztatu porozmawiamy o tym co już się dzieje i co czekać nas może w przyszłości w związku z postępującą zmianą klimatu. Stworzymy wspólnie mapę skutków zmian klimatu w Polsce, omówimy też konsekwencje dotykające mieszkańców innych części globu. Porozmawiamy o tym co możemy robić aby przygotować się do obecnych i prognozowanych zmian.

Klimatyczni – co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu

Opis

Warsztat ma na celu uświadomienie uczniom ich wpływu na zmiany klimatu oraz wskazanie działań na rzecz ochrony klimatu i zmotywowanie do nich. Wspólnie zastanowimy się jak nasze codzienne zachowania zmieniają klimat, w jaki sposób zmieniając swoje codzienne nawyki możemy chronić klimat. Zastanowimy się również w jaki sposób namawiać do ochrony klimatu innych.

Edukacja globalna

Nauka idzie w las

Opis

Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie znaczenie lasów dla człowieka i środowiska, poznają przyrodnicze, kulturowe, materialne funkcje lasów, rozpoznają wyroby, których produkcja zależy od korzystania z zasobów leśnych. Uczniowie poznają pojęcie i problem wylesiania oraz zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad sposobami ochrony lasów. Celem zajęć jest kształtowanie właściwych nawyków konsumenckich związanych z użytkowaniem przedmiotów papierowych i drewnianych.

Globalne śniadanie

Opis

Podczas zajęć poruszony zostanie problem nierównego dostępu do żywności na świecie, uczniowie uświadomią sobie, że wiele osób w różnych częściach świata nigdy nie ma możliwości najedzenia się do syta, podczas gdy w najbogatszych krajach marnuje się codziennie wiele ton jedzenia. Zastanowimy się nad tym z jakich części świata przybywają składniki naszych potraw i ile muszą pokonać kilometrów zanim trafia na nasze stoły. Przy pomocy wizualizacji pokażemy nierówności w dostępie do żywności na różnych kontynentach, porozmawiamy tez o przyczynach tych nierówności.

Fair Trade - Sprawiedliwy Handel

Opis

Celem zajęć jest zwrócenie uwagi uczniów na to jaki wpływ mają nasze nawyki konsumenckie na życie mieszkańców Globalnego Południa oraz wskazanie pozytywnej inicjatywy, której celem jest wsparcie rolników z krajów uboższych. Uczniowie zapoznają się z ideą sprawiedliwego handlu i certyfikatem Fairtrade. Warsztat składa się z gry symulacyjnej i innych zajęć aktywizujących oraz pokazu filmu.

Niebieska planeta - warsztat o wodzie

Opis

Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jaki sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać. Ze starszymi uczniami porozmawiamy o tym czym jest ślad wodny i jak można go ograniczać.

Kto na nas pracuje?

Opis

Podczas zajęć zastanowimy się, kto uszył nasze ubrania, kto pracował przy produkcji komórki czy plecaka. Porównamy warunki pracy w Polsce i krajach Globalnego Południa. Przeanalizujemy sytuację pracowników w krajach Globalnego Południa w kontekście przestrzegania praw człowieka. Warsztaty składają się z ćwiczenia na wyobraźnię, analizy tekstów dyskusji i części dramowej.

Elektrogadżety i elektroodpady - telefony pełne złota

Opis

Jedna tona smartfonów zawiera około 100 razy więcej złota niż jedna tona rudy złota. Kupując telefon, tablet, laptop czy VR płacimy za ukryte w nich złoto, tantal, cynę i wolfram, wydobywane w rejonach świata, gdzie trwają zbrojne konflikt, a sprzedaż tych finansuje spiralę przemocy. Płacimy również za wyzysk pracowników w kopalniach i fabrykach. A im częściej wymieniamy nasz sprzęt tym bardziej przyczyniamy się do niszczenia środowiska elektroodpadami, które często lądują na wysypiska śmieci w krajach Globalnego Południa. Celem zajęć jest uświadomienie uczniom zależności globalnych na przykładzie elektroniki. Podczas zajęć przeanalizujemy cykl życia telefonu komórkowego, sprawdzimy skąd pochodzą surowce do jego wytworzenia, gdzie telefon został wyprodukowany, zastanowimy się co dzieje się z telefonami, które przestały być modne. Obliczymy ile warte są surowce zawarte w telefonach i co zrobić z elektroodpadami. Po co? By zachęcić młodzież do dbania o swój sprzęt i używania go jak najdłużej.

Daleko do szkoły. O wartości edukacji

Opis

Zajęcia, które pozwalają uczestnikom docenić możliwość chodzenia do szkoły i uczenia się. Uczniowie porównują szkoły z różnych regionów świata i warunki w jakich uczą się ich rówieśnicy, wyszukują podobieństwa i różnice dotyczące polskich i nepalskich szkół i przedszkoli, dyskutują na temat roli edukacji w życiu człowieka i zastanawiają się, jakie umiejętności daje szkoła, a także dlaczego nie wszędzie dzieci mogą chodzić do szkoły. Po zajęciach uczniowie wiedzą, że każde dziecko na świecie ma prawo do edukacji i że warto z niego korzystać.

Kto zajdzie wyżej? O znaczeniu równouprawnienia płci

Opis

Celem warsztatów jest ukazanie wpływu nierówności płci na rozwój społeczeństw. Najczęstszą przyczyną nierówności społecznej jest dyskryminacja ze względu na płeć. Problem ten jest ogromnie widoczny w krajach Globalnego Południa. Podczas warsztatu uczniowie oraz uczennice nauczą się m.in. wyjaśniać czym jest równouprawnienie oraz dlaczego poprawa sytuacji kobiet i dziewcząt została ujęta w Milenijnych Celach Rozwoju. Zauważą negatywny wpływ stereotypów na życie jednostek oraz rozwój całego kraju.

Prawdziwa Afryka… jest różnorodna

Opis

Czy my, mieszkańcy europejskiego kraju jakim jest Polska, potrafimy powiedzieć o Afryce coś więcej niż kilka stereotypowych zdań? Czytając prasę czy przeglądając szkolne podręczniki, widzimy, że wokół kontynentu afrykańskiego pokutuje wiele mitów, z którymi już dawno powinniśmy się rozprawić. Podczas zajęć uczniowie sprawdzą jak duża jest Afryka, jakie kraje leżą na tym kontynencie, poznają największe miasta Afryki i osiągnięcia Afrykanów. Świetnie uzupełnia lekturę "W pustyni i w puszczy".

Czysta woda prawem człowieka

Opis

Obecnie wciąż ponad 800 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, choć woda jest niezbędna do przeżycia. Podczas zajęć uczniowie uświadamiają sobie, jaką rolę odgrywa woda w życiu pojedynczych ludzi oraz całych społeczności oraz jakie skutki niesie brak dostępu do czystej wody. Uczniowie porównują swoją sytuację z sytuacją rówieśnika z Afryki subsaharyjskiej a następnie w grupach analizują przyczyny i skutki dostępu do czystej wody w różnych częściach świata. Wspólnie będziemy szukać rozwiązań dla problemu dostępności wody na świecie. W czasie warsztatów będziemy rozmawiać o prawach człowieka w tym o prawie do wody, o wpływie zmian klimatu na stosunki wodne na świecie. Z najstarszy-mi uczniami będziemy poruszać również kwestię wpływu niedoboru wody na sytuację społeczno-polityczno-gospodarczą na świecie.

Ekologia na co dzień

Kupuj odpowiedzialnie

Opis

Podczas zajęć zastanowimy się jak robić zakupy z głową, czyli co i jak kupować, aby nie zostać posiadaczem całej masy zbędnych, szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia rzeczy. Uczniowie dowiedzą się na co zwracać uwagę podczas zakupów, poznają stosowane w Polsce i na świecie ekoznaki oraz inne oznaczenia które znajdują się na opakowaniach. Zbadają również etyczną stronę poszczególnych wyborów konsumenckich. Na koniec uczniowie stworzą własny Kodeks Dobrych Zakupów, który pomoże utrwalić nabytą wiedzę i nie pogubić się w gąszczu zakupowych pokus.

Jak Eko poznał Lansa

Opis

Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem fińskiej metody Green Drama. W czasie warsztatu uczestnicy tworzą i wcielają się w postacie reprezentujące dwa odmienne style życia – ekologiczny i konsumpcyjny. Czy Eko może zaprzyjaźnić się z Lansem? Czym charakteryzuje się ekologiczny styl życia i co to jest nadkonsumpcja? Czy bycie ekologicznym może być modne i czy na pewno potrzebujemy najnowszego modelu telefonu? Czy bliżej mi do Eko czy do Lansa? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będziemy podczas zajęć.

Ekoznaki

Opis

Podczas zajęć uczniowie poznają stosowane w Polsce ekoznaki oraz inne oznaczenia, które można znaleźć na opakowaniach różnego rodzaju produktów. Dowiedzą się dlaczego warto zawsze czytać informacje znajdujące się na opakowaniu lub metce, zaprojektują również własne ekoznaki.

Niebieska planeta - warsztat o wodzie

Opis

Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jaki sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać. Ze starszymi uczniami porozmawiamy o tym czym jest ślad wodny i jak można go ograniczać.

Elektrogadżety i elektroodpady - telefony pełne złota

Opis

Jedna tona smartfonów zawiera około 100 razy więcej złota niż jedna tona rudy złota. Kupując telefon, tablet, laptop czy VR płacimy za ukryte w nich złoto, tantal, cynę i wolfram, wydobywane w rejonach świata, gdzie trwają zbrojne konflikt, a sprzedaż tych finansuje spiralę przemocy. Płacimy również za wyzysk pracowników w kopalniach i fabrykach. A im częściej wymieniamy nasz sprzęt tym bardziej przyczyniamy się do niszczenia środowiska elektroodpadami, które często lądują na wysypiska śmieci w krajach Globalnego Południa. Celem zajęć jest uświadomienie uczniom zależności globalnych na przykładzie elektroniki. Podczas zajęć przeanalizujemy cykl życia telefonu komórkowego, sprawdzimy skąd pochodzą surowce do jego wytworzenia, gdzie telefon został wyprodukowany, zastanowimy się co dzieje się z telefonami, które przestały być modne. Obliczymy ile warte są surowce zawarte w telefonach i co zrobić z elektroodpadami. Po co? By zachęcić młodzież do dbania o swój sprzęt i używania go jak najdłużej.