Pocahontas nie była Indianką, Anaruk nie był Eskimosem - o stereotypach w literaturze i popkulturze
Jak obchodzić się z treściami kultury, skierowanymi do dzieci, w których pojawiają się zniekształcone wizerunki mieszkanek i mieszkańców Globalnego Południa? Jak, promując klasykę literatury, nie promować przy okazji krzywdzących stereotypów? Jak wspierać czytelników w odróżnianiu historycznych przekłamań od współczesnej wiedzy o innych kulturach? Są słowa, które pod ciężarem historycznych, postkolonialnych obciążeń, znikają powoli z dyskursu publicznego. Ale nie znikają z książek napisanych kilkadziesiąt lat temu.
Zobacz szczegóły
Język zmienia się szybciej niż szkolna lista lektur. A to, co jest akceptowalne w narracji o innych kulturach, zmienia się szybciej niż zawartość bibliotecznych półek.
Na warsztacie wspólnie zastanowimy się jak bibliotekarki i bibliotekarze mogą wspierać młodych czytelników w mądrym interpretowaniu książek, w których utrwalono nieaktualne podejście do tematu tożsamości kulturowej. Będziemy zachęcać do czytania autorów z krajów Globalnego Południa i dzielić się naszymi odkryciami literackimi.
My podzielimy się naszą, wywodzącą się z edukacji globalnej, wiedzą, Wy- mamy nadzieję, podzielicie się z nami swoimi doświadczeniami z pracy z dziećmi. To będzie warsztat w dialogu. Zapraszamy Was do rozmowy.
- jak stereotypy porządkują nam świat
- co to jest Globalne Południe
- co literatura, filmy, kreskówki, prasa mówią nam o Globalnym Południu - przegląd lektur i filmów
- niebezpieczeństwo jednej opowieści, narracja większościowa
- "Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa"
- jak obchodzić się z treściami kultury, skierowanymi do dzieci, w których pojawiają się zniekształcone wizerunki mieszkanek i mieszkańców globalnego Południa?
Teatr w skrzynce - kamishibai w edukacji
Gdy nie było telewizorów, komputerów i Netflixa, po Japonii podróżowali na rowerach opowiadacze bajek z drewnianym teatrzykiem. Teraz, kiedy dzieciaki mają aż nadto ekranów w codziennym życiu, powrót do tradycyjnego teatrzyku kamishibai może być miłą odmianą. A na pewno (sprawdzisliśmy to wielkokrotnie) jest świetnym sposobem do inicjowania rozmów na ważne tematy. Magia teatrzyku w skrzynce :-)
Zobacz szczegóły
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) to japoński teatr obrazkowy, który wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w niej przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Źródła wydały pięć niezwykłych bajek napisanych i zilustrowanych specjalne dla nas przez najlepszych polskich autorów i ilustratorów literatury dziecięcej. Do wyboru mamy: azjatycką opowieść z literkami w roli głównej pt. „Szkoła Czi-Tam”, afrykańską opowieść o dostępie do wody „Po drugiej stronie gór” oraz kolejną o dostępie do żywności pt. „Gadatliwy ptak Narina” a także opowieść o lasach z Puszczą Białowieską i Amazońską w tle „Nowy dom rysia Rudka” i piękną opowieść o migracjach pt. „Żyrafa na rowerze”.
Podczas szkolenia opowiemy o historii teatrzyku kamishibai, pokażemy jak czytać/opowiadać bajkę, by papierowe karty zmieniły się w barwną i żywą opowieść, wspólnie stworzymy bajkę i zastanowimy się jak wciągnąć dzieci do świata kamishibai.
Zaproś drzewa do biblioteki (muzeum, domu kultury...)
Drogie bibliotekarki i bibliotekarze! Czy zaczytywaliście się w „Sekretnym życiu drzew” Petera Wohllebena? Czy biblioteczna półka z książkami o przyrodzie to jedna z waszych ulubionych? Czy podczas weekendu ładujecie akumulatory w lesie? Jeśli tak, mamy coś dla was - szkolenie poświęcone tematyce drzew i lasów, które przygotuje was do prowadzenia warsztatów ekologicznych dla dzieci.
Zobacz szczegóły
Jeśli chcielibyście zarażać małych czytelników miłością do przyrody, ale nie macie pomysłu na zajęcia, to na naszym szkoleniu dowiecie się wszystkiego, co niezbędne, aby ruszyć z edukacją ekologiczną w waszej bibliotece. Czego możesz oczekiwać?
METOD:
- przedstawimy sprawdzone pomysły na aktywne i angażujące metody pracy warsztatowej z dziećmi
WIEDZY:
- opowiemy o znaczeniu drzew, a szczególnie roli jaką odgrywają w mieście
- porównamy rodzime i obce gatunki drzew
- poruszymy temat wylesiania
POMOCY DYDAKTYCZNYCH.
Uczestnicy szkolenia otrzymają:
- edukacyjne gry karciane „Drzewa i krzewy Polski – gra w rodzinki”
- materiały edukacyjne w pliku pdf
Wprowadzenie do edukacji globalnej
Interesują Cię zależności między Globalną Północą a Globalnym Południem i chciałabyś/chciałbyś świadomie uwzględniać perspektywę mniejszości lub i mieszkańców krajów pozaeuropejskich, wiedzieć jak w praktyce stosować Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotychących krajów południa?
Zobacz szczegóły
Edukacja globalna to dla nas to temat rzeka (prowadziliśmy półroczne szkolenia dotyczące edukacji globalnej), więc gdy będziecie zamawiać to szkolenie wspólnie sprecyzujemy co Was najbardziej interesuje. Takie zupełne minimum, które porusza, daje do myślenia, wytrąca z utartych ścieżek obejmuje następujące bloki warsztatowe:
- czym zajmuje się edukacja globalna?
- Globalna Północ - Globalne Południe
- jak badamy współczesny świat?
- prawdziwa Afryka jest różnorodna
- "Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa" oraz język edukacji globalnej
- prezentacja wybranych gier i zabaw o tematyce edukacji globalnej, które można wykorzystać podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą.
Edukacja konsumencka w bibliotece (domu kultury, muzeum)
Im głośniej reklamy krzyczą: „kupuj, kupuj, kupuj, bo lepiej, nowocześniej, w promocji i z gratisem”, tym bardziej weź na wstrzymanie, pomyśl o sobie, o swoich potrzebach, o świecie który ma swoje limity. To trudne, gdy cały świat Ci w mawia, że „bez tego, tego i tamtego nie bedziesz sobą”. A gdy jesteś nastolatkiem albo przedszolakiem, to jeszcze trudniejsze, bo inni mają, inni patrzą, porównują. Podczas szkolenia porozmawiamy o mądrym kupowaniu, ale przede wszystkim o tym, co to kupowanie robi z nami i ze światem.
Zobacz szczegóły
Szkolenie dla animatorów i edukatorów pracujących z każdą grupą wiekową (dziećmi i dorosłymi), podczas którego poszukamy złotego środka konsumpcji. Dylemat „mieć” czy „być” w czasach, gdy rynek jest ulokowany w centrum życia społecznego. Podczas szkolenia poruszymy zagadnienia:
- odpowiedzialna konsumpcja – test „Czy naprawdę tego potrzebujesz?”,
- ekologiczne i etyczne zakupy – poker kryterialny (opakowanie, skład, miejsce produkcji, bezpieczeństwo, wpływ na środowisko itd.),
- jakie potrzeby realizuje dany produkt?
- cykl życia produktu „Story of stuff” i gospodarka cyrkularna,
- czy dietą można ratować klimat: foodmiles, ślad wodny i marnowanie jedzenia,
- w poszukiwaniu złotego środka: zerowaste i minimalizm a pogoń za modą i promocjami,
- ekoznaki – jak rozpoznać to co dobre.
Zazieleniamy instytucje kultury
Jak sprawić, by Wasza instytucja była bardziej przyjazna środowisku? Jak zachęcić Waszych pracowników oraz czytelników/widzów/zwiedzających do działań na rzecz przyrody? Potrzebujecie inspiracji, by nie tylko zazielenić wizerunek instytucji, ale także wprowadzić zmiany, które mają znaczenie?
Zobacz szczegóły
Zmiany klimatu, zanik bioróżnorodności, zanieczyszczenie środowiska i wyczerpywanie zasobów to tematy, których nie da się dłużej unikać. Nie ważne czy jesteś animatorką/em) kultury, bibliotekarką/rzem czy nauczycielką/em możesz kreować swoje środowisko pracy i planować działania w taki sposób zostawiać jak najmniejszy ślad ekologiczny ale przede wszystkim możesz edukować i kształtować postawy proekologiczne odbiorców swoich działań.
O tym jak to zrobić opowiedzą doświadczone edukatorki ze Źródeł, organizacji która od 28 lat zajmuje się edukacją ekologiczną, przyrodniczą i globalną, osoby które tworzą miejsce i stowarzyszenie, które w swoich działaniach i codziennej pracy dba o przyrodę, ludzi i zwierzęta. Chcesz wiedzieć jak organizować imprezy przyjazne środowisku, jak zaplanować pracę biura, jak je wyposażyć, by nie pogłębiać zmian klimatu i zużywać niepotrzebnych zasobów, jak wpłynąć na otoczenie, by było bardziej zielone i przyjazne zwierzętom?
Cele Zrównoważonego Rozwoju – czy świat staje się lepszym miejscem do życia?
Na świecie jest coraz gorzej, czy coraz lepiej? Czy jako ludzkość mamy powody do radości, czy raczej powinniśmy obawiać się końca świata? Jak odróżniać prawdę o świecie od fakenewsów, albo prawdziwych choć jednostkowych wydarzeń? O roli nauki, marzeń i współpracy, które pozwalają zmieniać świat na lepsze. Tak, to brzmi górnolotnie, ale Milenijne Cele Rozwoju i Cele Zrównoważonego rozwoju, pokazują, że można i warto angażować się w zmianę świata na lepsze.
Zobacz szczegóły
Podczas szkolenia sprawdzamy czy nasza, subiektywna wizja świata pokrywa się z rzeczywistością, poznajemy największe wyzwania, jakie stoją dziś przed wszystkimi ludźmi i sposoby na zmierzenie się z nimi oraz, przede wszystkim, nasz udział w zrównoważonym rozwoju wszystkich społeczeństw. Dowiadujemy się jak wiele udało się osiągnąć dzięki Milenijnym Celom Rozwoju oraz konfrontujemy ich realizację z planem na kolejne 15 lat i Celami Zrównoważonego Rozwoju. Zastanowimy się, czy jest tylko jedna ścieżka rozwoju dla świata i czy jest ona sprawiedliwa. Z tego spotkania wyjdziesz z nadzieją i energią do zmian.