menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
O STOWARZYSZENIU

dane stowarzyszenia
statut
członkostwo
raporty roczne
nasi ludzie


logo
Logo do pobrania 747x288px (6 kB)
Logo zamienione na krzywe - AI (72 kB)

. . .


NASI LUDZIE

Karolina Baranowska Karolina Baranowska – w Źródłach od 2003 roku, l latach 2006-2010 prezeska Źródeł, wcześniej i obecnie w zarządzie. W Źródłach prowadzi warsztaty, wyjeżdża na zielone szkoły i organizuje imprezy popołudniowe (spotkania, pokazy filmów). Szczególnie interesuje się tematyką zwierzęcą i konsumencką oraz kulturowo-etnologiczną – a to z racji wykształcenia, bo Karolina jest etnologiem. Jej zainteresowania i hobby to czytanie, spacery piesze i rowerowe i ogólnie wyjazdy wszelakie, baaardzo lubi psy a szczególnie Fraszkę i Dzidkę :-) Chodzi na jogę i uczy się grać na zachodnioafrykańskich bębnach.

Gosia Świderek Gosia Świderek – współzałożycielka Źródeł, od początku w zarządzie stowarzyszenia. W Źródłach od zawsze zajmuje się edukacją: najpierw warsztaty, później zielone szkoły, duże projekty edukacyjne. Obecnie przede wszystkim odpowiada na pytania współpracowniczek i współpracowników, opracowuje materiały dydaktyczne, prowadzi szkolenia i pisze wnioski o dotacje. Pochłonęła ją edukacja globalna. Autorka wielu książek poświęconych edukacji ekologicznej i edukacji globalnej. W wolnych chwilach szyje broszki z filcu, wycina z gumek stemple i napisy z gazet, chodzi po lesie, czyta (bardzo ceni Calvino, Steinbecka i Adichi).

Krzysztof Wychowałek – w Źródłach od początku, współzałożyciel i wieloletni wiceprezes, obecnie dyrektor. Zajmuje się administracją i finansami stowarzyszenia, promocją w internecie oraz ogólnym ogarnianiem chaosu. Prowadził różne działania dotyczące ochrony zwierząt. Od 20 lat zdeklarowany, ideologiczny wegetarianin, miłośnik bakłażanów i muzyki zespołu vypsaná fiXa. Hobby: gra w Cywilizację i parzenie dobrej kawy (koniecznie faitrade).

Ania Chomczyńska-CzepielAnia Chomczyńska-Czepiel - absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Jagiellońskim, Szkoły Trenerów MERITUM (kompetencje trenerskie na poziomie 5. EQF – European Qualification Framewor), Szkoły Terenerów Edukacji Ekologicznej, Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej, Akademii Wychowawców Bullernyn i kilku innych. Ze Źródłami związana od 2012 roku, od kilu lat w zarządzie stowarzyszenia. Na co dzień prowadzi warsztaty przyrodnicze, ekologiczne i globalne dla dzieci i młodzieży, szkoli nauczycieli, bywa trenerką podczas Bardzo Zielonych Szkół, pisze scenariusze warsztatów, tworzy materiały edukacyjne itp. W pracy najważniejszy jest dla niej szacunek oraz empatia do ludzi i przyrody. Nieustannie zachwycona możliwościami dziecięcej wyobraźni, od źródłowych podopiecznych uczy się optymizmu i czerpania radości z małych rzeczy. W wolnym czasie najchętniej snuje się z aparatem po lesie, górach, małych miasteczkach lub plecie naszyjniki ze starych koszulek.

Kamil CzepielKamil Czepiel – absolwent Ochrony Środowiska i wieloletni Trener Edukacji Przyrodniczej, Ekologicznej i Globalnej. W Źródłach pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, i opracowuje materiały edukacyjne. Specjalizuje się w edukacji terenowej. Certyfikowany Instruktor Bushcraftu i Survivalu, Trener Etyki Outdoorowej opartej na zasadach Leave No Trace oraz Zielarz-Fitoterapeuta. Prywatnie „bosochodzący” amator entomologii i botaniki stosowanej. Darczyńca Muzeum Ziemi Sokólskiej. Pisarz wyróżniony przez Ministerstwo Środowiska oraz autor wystawy fotografii przyrodniczej „Wschodząca nadzieja”. Obecnie pochłonięty przez naukę rysunku i pogłębianie sztuki opowieści.

Marta Karbowiak Marta Karbowiak - gdyby w Źródłach były działy, byłaby w dziale kreatywnym. Zajmuje się promocją, kontaktami z mediami, copywritingiem i drobnymi projektami graficznymi. Dużo zawodowej radości daje jej prowadzenia szkoleń z edukacji globalnej. NGO-sy działające na rzecz przyrody traktuje jak swoje plemię - tu przynależy, tu się spełnia, tu ma swoich ulubionych ludzi. Szczególnie ważne są dla niej działania na rzecz bezdomnych zwierząt oraz ochrony lasów deszczowych, które uważa za najwspanialsze miejsca na świecie. W jej prywatnym słowniku szczęście = droga. Przynajmniej 3/4 serca zostawiła w swoich ukochanych Amerykach - gdzieś pomiędzy Buenos Aires a Toronto.

Agnieszka Gaszyńska Agnieszka Gaszyńska - absolwentka Ochrony Środowiska UŁ oraz Polsko-Niemieckiego Kursu Edukacji w Dzikiej Przyrodzie według metody "nature mentoring". Obecnie koordynuje w Źródłach Bardzo Zielone Szkoły - wyjazdy dla dzieci pełne warsztatów i aktywności w przyrodzie. Koordynowała również projekt "W dziką stronę" poświęcony terenowej edukacji przyrodniczej oraz projekt "Visegrad into the wild", którego kulminacyjnym punktem był Dzień Pustej Klasy - świętowany w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Autorka kilku pakietów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej do Ekokalendarza. Od czasu do czasu prowadzi warsztaty dla dzieci oraz szkolenia dla nauczycieli, co jest miłym i rozwijającym urozmaiceniem codziennej pracy. Najlepiej odpoczywa podczas podróży dalekich i całkiem bliskich z rodziną, ale też z książką na ulubionej sofie w towarzystwie kota. Lubi teatr, wycieczki po Łodzi z lokalnymi przewodnikami, pielęgnować roślinki oraz jazdę na rowerze do pracy niezależnie od pory roku.

Magda Piekunko Magdalena Piekunko - absolwentka Turystyki i Rekreacji na UŁ. Do Źródeł wpadła na chwilę, przejąć dowodzenie nad projektem „Woda nas uwodzi”, została na dłużej. Obecnie koordynuje projekt poświęcony edukacji globalnej – nie tylko dla tych najmłodszych. Z III sektorem związana od 2012 r. i jak się przekonuje jest to związek udany. Łodzianka, bardzo związana z życiem swojego rodzinnego miasta, zaintrygowana jego historią i wielokulturowym dziedzictwem. Miłośniczka podróży z plecakiem, wspinaczki i gór, w szczególności Tatr, do których stara się wracać jak najczęściej. Bardzo lubi koty (ma nadzieję, że ze wzajemnością), ćwiczyć jogę, jeździć na rowerze i szaleć na koncertach.

Katarzyna Bagrowska Katarzyna Bagrowska - w Źródłach jest od niedawna, ale ma nadzieję, że na dłużej. Studiowała psychologię, a w Źródłach zajmuje się m.in. umawianiem warsztatów. W pracy lubi kontakt z ludźmi, różnorodność zadań i poczucie, że pracuje na rzecz słusznej sprawy. W wolnych chwilach tańczy co tylko się da, śpiewa ludowe pieśni, maluje i zawsze chętnie uda się w drogę, choćby do lasu.

Karolina Kuświk Karolina Kuświk – Od momentu kiedy zaczęła chodzić musi przywitać się z każdym psem. Od wielu lat miłośniczka każdej żywej istoty. Choć kotów bała się straszliwie, aż jedna kotka (Tosia) oswoiła ją i od tego czasu z zamiłowaniem sprząta kocie kuwety. Naukowo zafascynowana życiem Bałtyku i jego mieszkańcami. Uparcie ogłasza światu istnienie morświna. Wybierając studia na kierunku Ochrona Środowiska na UŁ planowała zostać Ministrem Środowiska, ale zaangażowała się w aktywizm społeczny i zrozumiała, że zmiana zaczyna się „od dołu”. W myśl tego odkurzyła stare marzenie o zostaniu nauczycielką i ruszyła dokształcać się na kierunku Pedagogika. Dołączyła do Źródeł po ukończeniu Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych. W wolnym czasie spaceruje z aparatem fotograficznym i jeździ na rolkach (choć hamować wiąż nie potrafi).

Alicja Łopuszyńska Alicja Łopuszyńska – z wykształcenia filolożka i chociaż bardzo lubi języki obce to pasja do przyrody była silniejsza. Skończyła podyplomowo Ochronę Środowiska i kurs Pedagogiki Dzikiej Przyrody. Przez sześć lat mieszkała w Bocianiej Wiosce Żywkowo, gdzie uprawiała warzywny ogródek, piekła chleb na zakwasie i codziennie zachwycała się pięknem warmińskiej przyrody. Zwolenniczka jak najczęstszego wyciągania dzieci z czterech ścian w naturę i edukacji w terenie. Praca z dziećmi daje jej niesamowitą satysfakcję i wiarę w to, że można zmienić świat na lepszy. W Źródłach prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, chociaż ma szczególną słabość do maluchów, z którymi może śpiewać, tańczyć, a czasami się wygłupiać. Fanka zielonych koktajli i slow joggingu, najlepiej relaksuje się w lesie, a po godzinach śpiewa w chórze.

Piotr Jachuła Piotr Jachuła - anglista, muzykant, fotograf amator i miłośnik przyrody. W Źródłach specjalizuje się w prowadzeniu warsztatów dla przedszkolaków. Prowadzi szkołę języka angielskiego dla dzieci "U pana Piotra". Ma żonę, córkę, psa i kota.

MAciej Kozakiewicz Maciej Kozakiewicz - absolwent gospodarki miejskiej Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Z tematyką zrównoważonego rozwoju związany od lat 90-tych, kiedy to założył Międzyuczelniane Lobby Ekologiczne i organizował ogólnopolskie spotkania ruchu ekologicznego. W latach 1998-99 doradca w gabinecie Ministra Środowiska odpowiedzialny za edukację ekologiczną. Członek założyciel i prezes (2000-2002) Forum Odpowiedzianego Biznesu. Wykładowca etyki biznesu na Wydziale Zrządzania UŁ (2002-2008). Pełnomocnik Rektora UŁ ds. współpracy z pracodawcami (2008-2012). Dyrektor Biura Karier i Współpracy z Pracodawcami (2013-2014). Członek Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych.

Agnieszka Mazur Agnieszka Mazur - absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, swą pasję pedagogiczną realizuje promując wiedzę przyrodniczą, ekologiczną, globalną od przedszkolaków do licealistów. Dba o kondycję pływając i jeżdżąc na rowerze, a dla ducha słucha chilli zet i klasyki rocka, czyta kryminały, rozwiązuje łamigłówki. Uwielbia gry planszowe i towarzyskie. Lubi zarażać uśmiechem. Jest dumną balkonową ogrodniczką marząca w przyszłości o dużo większych połaciach zieleni.

Piotr Gaszyński Piotr Gaszyński - podróżnik, pilot wycieczek, przewodnik po najodleglejszych kawałkach świata. Fotografuje, pisze i fantastycznie opowiada. Tylko w ostatnich trzech latach był w Kenii, Tanzanii (z Zanzibarem), Filipinach, Hongkongu, Brazylii, Indonezji, Grecji, Ugandzie, Chinach, Tybecie, Etiopii, Argentynie, Urugwaju, Paragwaju, Peru, Boliwii, Szkocji, Maroko, Rwandzie, Syrii, Jordanii, Chile (+ Wyspa Wielkanocna), Polinezji Francuskiej, Nepalu i Indiach. W Źródłach od 2001 roku.

Irka Jazukiewicz Irka Jazukiewicz – ze Źródłami związana od 2012 roku jako absolwentka Szkoły Trenerów Edukacji Ekologicznej, a potem Globalnej i Przyrodniczej. Ekolożka i edukatorka, z wykształcenia polonistka, zawsze ciekawa nowych metod zabawy i pracy z dziećmi. Literacka wielbicielka Jose Luisa Borgesa i Olgi Tokarczuk. Z pasją uczy się, dziwi i opowiada o strategiach przystosowawczych roślin i zwierząt. Pisze artykuły, uparcie uprawia balkonowe zioła i organizuje happeningowe koncerty ze Stowarzyszeniem MY. Imigrantka z Wilna w Warszawie, na co dzień rowerzystka i puzonistka od święta z instrumentem-kabaczkiem w orkiestrze warzywnej Paprykalaba.

Adam Kaczmarek Adam Kaczmarek – w Źródłach od 2011 r. Z wykształcenia jest etnologiem i antropologiem kulturowym, a z zamiłowania pedagogiem. Uczestnik II edycji Szkoły Trenerów Edukacji Ekologicznej. Edukator i trener edukacji ekologiczne, pilot wycieczek. Od 2011 r. prowadzi terenowe zajęcia przyrodnicze i warsztaty na organizowanych przez Źródła Bardzo Zielonych Szkołach. Współpracuje z Fundacją Pracownia Nauki i Przygody przy prowadzeniu zajęć integracyjnych i na budowanie zespołu z wykorzystaniem niskiego parku linowego, ćwiczeń i gier terenowych. W swojej pracy wykorzystuje metody stosowane w experiential learning i outdoor education, a także techniki dramowe. Uwielbia górskie wędrówki i próbuje swych sił we wspinaczce skałkowej. By oddać się czystej rozrywce sięga po hiszpańskie kryminały, a w chwilach relaksu popija yerba mate.

Diana Barańska Diana Barańska – ze Źródłami związana od 2014 r. Z wykształcenia pedagożka, na co dzień animatorka kultury. Dobrze rozumie się z dziećmi, bo sama lubi się bawić i organizować zabawę innym. Pracuje również z migrantami ukraińskimi, gra w orkiestrze warzywnej i jeździ na rowerze. Wychowała się "pod lasem", teraz mieszka w Warszawie i chętnie eksploruje dziką przyrodę z miejskimi dziećmi.

Kasia Kępska Kasia Kępska – absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu, pracowała jako kucharz wegetariański, nauczycielka a obecnie: instruktorka - jurajski przewodnik terenowy. Niespokojny duch, wciąż poszukujący swego (koniecznie dzikiego) miejsca na Błękitnej Planecie. Lubi spotkania z ludźmi o dobrej energii. Mama uroczych rozrabiaków: Jasia i Tosi.


Piotr Dominiak Piotr Dominiak - animator społeczny i kulturalny, dziennikarz, twórca i zarządzający kilku organizacji pozarządowych na Śląsku, radny Miasta Racibórz, aktor teatru alternatywnego i performer uliczny, organizator rowerowych mas krytycznych (skazany za to w 2007 r. przez sąd na 40 godzin segregowania śmieci), twórca i koordynator m.in. Festiwalu Sztuki Ciało-Duch-Miasto, Szkoły Menadżerów Kultury, projektu Puste Miejsce. Tu Byli Żydzi, Inkubatora Organizacji Pozarządowych. Jako dziennikarz specjalizuje się w energetyce. Zdecydowany przeciwnik energetyki jądrowej, żywności transgenicznej i rolnictwa przemysłowego, wycinania lasów oraz zabijania zwierząt w celu poprawy wskaźnika PKB. Wielbiciel żywności organicznej i rolnictwa ekologicznego, autonomicznych społeczności lokalnych, miłośnik dzikiej przyrody, trekkingu wysokogórskiego oraz niekończących się podróży rowerem. Na początku 2012 r. postanowił profesjonalnie zająć się kreowaniem postaw i społecznej świadomości przyjaznej ziemskim ekosystemom i bioróżnorodności, dzięki czemu pół roku później został absolwentem naszej Szkoły Trenerów Edukacji Ekologicznej „Ekozorientowani”.

. . .
Ośrodek Edukacji i Kultury Ekologicznej Zielona 27 w Łodzi
Bardzo Zielone Szkoły
EkoKalendarz
Edukacja globalna
Woda nas uwodzi
U źródeł Natury
Nie podgrzewaj atmosfery
Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia
Parki i ogrody oczami młodzieťy
Psubraty - ochrona humanitarna zwierząt
Szkolne ogrody - zielone pracownie

PZS
ODE Źródła jest członkiem
Polskiej Zielonej Sieci

PZS
ODE Źródła jest członkiem
Koalicji Sprawiedliwego Handlu


Niech żyją!

ODE Źródła jest członkiem
Koalicji Niech Żyją!


CCP

ODE Źródła jest członkiem
Koalicji Clean Clothes Polska (CCP)


BIP
Biuletyn Informacji Publicznej ODE Źródła


BIP
Projekt "Na ratunek Źródłom" jest finansowany ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19

design: cztery selery