O nas / Zespół
-
Karolina Baranowska
w stowarzyszeniu od 2002 roku zajmuje się prowadzniem warsztatów dla dzieci, szkoli nauczycieli oraz przyszłych trenerów, pisze scenriusze zajęć i pakiety edukacyjne, sprawuje zaszczytną funkcję wiceprezeski zarządu. Z wykształcenia jest antropolożką kultury. Największą przyjemność sprawia jej zaciekawianie dzieci światem przyrody oraz podpatrywanie ich spontanicznych sposobów na obcowanie z naturą. Uwielbia zajęcia terenowe, zwłaszcza leśne. Lubi podróże po Polsce i jazdę na rowerze, czyta powieści i literaturę faktu. Miłośniczka psów, absolwentka kursu behawiorystycznego. Czasem, gdy nikt nie słucha, śpiewa sobie stare polskie przeboje.
-
Ania Chomczyńska-Czepiel
ze Źródłami związana od 2012 roku, obecnie wiceprezeska. Na co dzień prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, szkoli nauczycieli, pisze scenariusze zajęć. Absolwentka ochrony środowiska oraz wielu szkoleń z zakresu pedagogiki i pracy z ludźmi, szkół trenerskich. Uczy się prowadzić treningi interpersonalne. W pracy najważniejszy jest dla niej szacunek oraz empatia do ludzi i przyrody. Zachwycona możliwościami dziecięcej wyobraźni, od których uczy się optymizmu, uważności i czerpania radości z małych rzeczy. W wolnym czasie snuje się po lesie, górach, małych miasteczkach lub plecie naszyjniki ze starych koszulek.
-
Gosia Świderek
współzałożycielka i prezeska zarządu Źródeł. W Źródłach od zawsze zajmuje się edukacją. Obecnie przede wszystkim odpowiada na pytania współpracowniczek i współpracowników, szkoli edukatorów i nauczycieli, tworzy materiały dydaktyczne, wymyśla projekty i programy edukacyjne. Autorka i współautorka ponad 50 publikacji z zakresu edukacji ekologicznej i edukacji globalnej. Kieruje Ośrodkiem Edukacji i Kultury Ekologicznej. Absolwentka antropologii społecznej, pochłonęła ją edukacja globalna. W wolnych chwilach szyje broszki z filcu, wycina z gumek stemple i napisy z gazet, chodzi po lesie, czyta.
-
Krzysztof Wychowałek
w Źródłach od początku, współzałożyciel i wieloletni wiceprezes, obecnie dyrektor. Zajmuje się administracją, pilnuje, żeby wszystkie umowy były prawidłowo zawarte a faktury w terminie popłacone. Oprócz tego udziela porad związanych z zakazem polowań, prowadzi monitoringi i wysyła wnioski o informacje publiczne. Miłośnik bakłażanów i muzyki zespołu vypsaná fiXa. Po pracy gra w szachy oraz w Population One. Fascynują go języki i ich wzajemne oddziaływania.
-
Alicja Łopuszyńska
trenerka edukacji ekologicznej, terenowej i globalnej, w „Źródłach” prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Z wykształcenia filolożka i chociaż bardzo lubi języki obce to pasja do przyrody okazała się silniejsza. Skończyła podyplomowo Ochronę Środowiska i kurs Pedagogiki Dzikiej Przyrody. Mieszkała w Bocianiej Wiosce Żywkowo, gdzie uprawiała warzywny ogródek i zachwycała się pięknem warmińskiej flory i fauny. Zwolenniczka wyciągania dzieci z czterech ścian w naturę i edukacji w terenie. Praca z dziećmi daje jej niesamowitą satysfakcję. Fanka zielonych koktajli, najlepiej relaksuje się w lesie, a po godzinach śpiewa sopranem w chórze.
-
Agnieszka Gaszyńska
ze Źródłami jest związana od 2011 roku, koordynuje Bardzo Zielone Szkoły oraz wszelkie projekty związane z terenową edukacją w przyrodzie. Autorka kilku pakietów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej do Ekokalendarza. Od czasu do czasu prowadzi warsztaty dla dzieci oraz szkolenia dla trenerów i nauczycieli, co jest miłym i rozwijającym urozmaiceniem codziennej pracy. Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Łódzkim oraz Polsko-Niemieckiego Kursu Edukacji w Dzikiej Przyrodzie według metody "nature mentoring". Uwielbia być w przyrodzie, gdzie z uważnością i zachwytem z wciąż odkrywa nowe cuda.
-
Karolina Kaczmarek
trenerka na bardzo zielonych szkołach i przyrodniczych obozach, prowadzi warsztaty klimatyczne i koordynuje działania edukacyjne w ramach projektu Life after coal w Wielkopolsce Wschodniej. Ukończyła kulturoznawstwo, jednak po latach miłość do natury zwyciężyła tę do kultury. Od wielu lat prowadzi warsztaty przyrodnicze, ekologiczne i plastyczne w duchu idei less waste. Od 2018 r. członkini grupy Moje podwórko i współtwórczyni ogrodu społecznego w Miejscu spotkań - społecznym domu kultury na Starym Polesiu w Łodzi. W wolnych chwilach chodzi po lesie i górach, jeździ na działkę, ćwiczy jogę i gra w planszówki.
-
Magda Przymusiała
animatorka i edukatorka przyrody, pedagożka specjalna, wieloletnia instruktorka harcerska. W “Źródłach” jest trenerką prowadzącą głównie zajęcia terenowe, które są jej żywiołem. Miłośniczka szydełkowania, rodzinnego podróżowania, spania w namiocie, dzikiej kuchni oraz włóczenia się po lesie, tropienia i obserwowania zwierząt. Uwielbia uczyć się i szukać odpowiedzi na pytania, które stawia przed nią świat. W pracy z ludźmi kluczowe jest dla niej budowanie relacji opartych na szacunku i zaufaniu, wzajemne inspirowanie się oraz dzielenie się talentami. Wierzy w dobro w każdym człowieku.
-
Agnieszka Mazur
do Źródeł dołączyła w 2013 roku, absolwentka Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej i Szkoły Trenerów Edukacji Przyrodniczej. Od początku swojej źródłowej aktywności prowadzi warsztaty i wyjeżdża na zielone szkoły. Z wykształcenia pedagożka. W ostatnich latach rozwija pasję ogrodniczą, dlatego ukończyła kurs projektowania ogrodów. Wolny czas chętnie spędza na spacerach z rodziną i ukochanym psem. Uwielbia gry planszowe, koncerty i wycieczki rowerowe. Zakochała się w górach jesienną porą. Lubi zarażać uśmiechem.
-
Kamil Czepiel
absolwent ochrony środowiska i wieloletni trener edukacji przyrodniczej, ekologicznej i globalnej. W Źródłach pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, i opracowuje materiały edukacyjne. Specjalizuje się w edukacji terenowej. Certyfikowany Instruktor Bushcraftu i Survivalu, Trener Etyki Outdoorowej na zasadach Leave No Trace oraz Zielarz-Fitoterapeuta. Prywatnie „bosochodzący” amator entomologii i botaniki stosowanej. Pisarz wyróżniony przez Ministerstwo Środowiska. Obecnie pochłonięty przez naukę rysunku i pogłębianie sztuki opowieści.
-
Piotr Jachuła
w Źródłach prowadzi warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zawodowo zajmuje się nauczaniem języka angielskiego. Prowadzi szkołę językową dla dzieci "U Pana Piotra". Praca z dziećmi sprawia, że jest na bieżąco z modą, wie co jest na hypie, ale przede wszystkim może czasem spojrzeć na świat tak, jak patrzą na niego dzieci i to w swojej pracy ceni najbardziej. Lubi muzykować, pisać piosenki i uczyć się grania na różnych instrumentach. W wolnych chwilach odpoczywa w lesie, fotografuje przyrodę albo chodzi po górach.
-
Marta Karbowiak
gdyby w Źródłach były działy, byłaby w dziale kreatywnym. Dużo zawodowej radości daje jej prowadzenia szkoleń z edukacji globalnej. NGO-sy działające na rzecz przyrody traktuje jak swoje plemię - tu przynależy, tu się spełnia, tu ma swoich ulubionych ludzi. Szczególnie ważne są dla niej działania na rzecz bezdomnych zwierząt oraz ochrony lasów deszczowych, które uważa za najwspanialsze miejsca na świecie. W jej prywatnym słowniku szczęście = droga. Przynajmniej 3/4 serca zostawiła w swoich ukochanych Amerykach - gdzieś pomiędzy Buenos Aires a Toronto.
-
Karolina Kuświk
absolwentka ochrona środowiska, upatrzyła sobie Źródła jako wymarzone miejsce pracy. Skończyła Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla najmłodszych i od tego czasu jest związana ze stowarzyszeniem. Wyznaje miłość do przyrody i ma ogromną sympatię do ślimaków za ich niespieszny tryb życia. Na co dzień nauczycielka w jednej z łódzkich szkół. W pracy nauczyciela najważniejsze są dla niej relacje, zaufanie i wzajemny szacunek. Wolnym czas spędza ze swoimi kotami i psem oraz grając w planszówki i fotografując.