Standardy ochrony małoletnich
Rozdział 1
„Wstęp”
§1
- ODE Źródła prowadzi działalność edukacyjną w formie niepublicznej placówki oświatowo-wychowawczej pod nazwą „Ośrodek Edukacji i Kultury Ekologicznej” (RSPO: 130198) oraz działalność turystyczną (CEOTIPUNPUT: 20366, nr wpisu 446).
- ODE Źródła prowadzi działania:
a) skierowane przede wszystkim do osób małoletnich, takie jak warsztaty (stacjonarne i terenowe), zielone szkoły, wypoczynek w formie obozów, kolonii, zimowisk i półkolonii,
b) działania, w których uczestniczą osoby w różnym wieku, wśród których mogą się znajdować również osoby małoletnie, takie jak warsztaty i gry rodzinne, otwarte imprezy plenerowe, animacje, wykłady i szkolenia. - Podczas działań skierowanych do osób małoletnich:
a) personel ODE Źródła może sprawować bezpośrednią opiekę nad osobami małoletnimi, jest to przede wszystkim wypoczynek w formie obozów, kolonii, zimowisk i półkolonii.
b) osoby małoletnie pozostają pod bezpośrednią opieką swoich rodziców, opiekunów lub wychowawców, a personel ODE Źródła wykonuje jedynie czynności o charakterze edukacyjnym, są to warsztaty zamawiane przez szkoły, przedszkola czy instytucje kultury (stacjonarne i terenowe), zielone szkoły, gry rodzinne itp.
§2
- Personel ODE Źródła, to jest wszystkie osoby wykonujące na rzecz lub przy współpracy z ODE Źródła jakiekolwiek czynności wymagające kontaktów z osobami małoletnimi, zarówno w formie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, wolontariatu czy współpracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a także w innych nienazwanych formach, są zobowiązane do zapoznania się z niniejszymi Standardami i przestrzegania ich. Potwierdzenia zapoznania się ze Standardami należy dokonywać w formie dokumentowej.
- Każda osoba zawierająca z upoważnienia stowarzyszenia jakąkolwiek umowę z osobą, której zadania obejmować będą kontakt z małoletnimi zobowiązana jest do umieszczenia w treści umowy klauzuli o konieczności stosowania się do niniejszych Standardów.
- Każda osoba zawierająca z upoważnienia stowarzyszenia jakąkolwiek umowę z osobą, której zadania obejmować będą kontakt z małoletnimi zobowiązana jest przed dopuszczeniem takiej osoby do pracy do wykonania czynności wynikających z przepisów Rozdziału 3 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.).
- Zarząd Stowarzyszenia wyznacza wiceprezeskę Annę Chomczyńską-Czepiel jako osobę odpowiedzialną za przygotowanie personelu ODE Źródła do stosowania Standardów oraz sprawującą kontrolę nad realizacją wynikających z nich obowiązków.
Rozdział 2
„zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem ODE Źródła a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich”
§3
Personel ODE Źródła szanuje wszystkich odbiorców działań stowarzyszenia i traktuje ich równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niesprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
§4
Personel ODE Źródła w relacjach z małoletnimi uczestnikami działań ODE Źródła:
a) nie kontaktuje się poza godzinami pracy ani w celach niezwiązanych bezpośrednio z działalnością ODE Źródła;
b) nie wykorzystuje mediów społecznościowych do zbierania informacji o uczestnikach ani nawiązywania z nimi kontaktu;
c) nie utrwala wizerunku uczestników (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla celów innych niż bezpośrednio związane z działalnością ODE Źródła pod warunkiem wcześniejszego wyrażenia zgody na utrwalanie wizerunku przez opiekunów prawnych osoby małoletniej.
§5
Pod żadnym pozorem personel ODE Źródła nie może:
a) bić, szarpać, popychać ani w jakikolwiek inny sposób naruszać integralności fizycznej uczestników działań;
b) krzyczeć na uczestników w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa;
c) dotykać osób małoletnich w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny;
d) zachowywać się niestosownie w obecności małoletnich, np. używać wulgarnych słów, gestów, żartów;
e) zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać uczestników;
f) wykorzystywać wobec małoletnich relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby, szantaż);
g) proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również samemu używać ich w obecności małoletnich;
h) nawiązywać z małoletnim jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych lub mogących sprawiać takie wrażenie ani składać propozycji o nieodpowiednim charakterze (obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty);
i) udostępniać małoletnim treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.
§6
Personel ODE Źródła nie może ujawniać osobom nieuprawnionym (w tym wobec innych dzieci) informacji dotyczących małoletniego uczestnika obejmujących wizerunek dziecka, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
Rozdział 3
„wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi”
§7
Uczestnicy działań prowadzonych przez ODE Źródła są zachęcani do tego, aby odnosili się do innych z szacunkiem i starali się pomagać sobie wzajemnie.
§8
Zasady przedstawiane uczestnikom zajęć przed ich rozpoczęciem lub regulaminy (w przypadku wydarzeń posiadających oddzielny regulamin) powinny określać jako niedozwolone używanie siły fizycznej przeciwko innym uczestnikom, przemoc słowną (w tym przezywanie, wyśmiewanie) a także fotografowanie i nagrywanie osób, które nie wyraziły na to wyraźnej zgody.
Rozdział 4
„zasady podejmowania interwencji i przyjmowania zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletnim”
§9
- Personel ODE Źródła, który podczas swojej pracy jest świadkiem krzywdzenia małoletniego, naruszania jego nietykalności fizycznej lub psychicznej lub jakiegokolwiek innego niedozwolonego zachowania opisanego w Rozdziałach 2 lub 3 obowiązany jest:
a) w przypadku trwającego bezpośredniego zagrożenia dla małoletniego, zareagować natychmiast odpierając to zagrożenie, oraz
b) w przypadku zachowań stanowiących czyny zabronione zgłaszać je policji (tel. 997),
c) a następnie lub w pozostałych przypadkach:
- jeśli zachowania niedozwolone występują pomiędzy uczestnikami zajęć – powiadomić osobę sprawującą nad nimi bezpośrednią opiekę (nauczyciela, wychowawcę, rodzica),
- jeśli zachowania niedozwolonego dopuszcza się osoba sprawująca bezpośrednią opiekę nad uczestnikami działań edukacyjnych prowadzonych przez ODE Źródła (np. nauczyciel ze szkoły biorącej udział w zajęciach) – powiadomić dyrekcję placówki z której pochodzą uczestnicy,
- jeśli zachowania niedozwolonego dopuszcza się inny przedstawiciel personelu ODE Źródła – powiadomić zarząd stowarzyszenia.
- W przypadku wątpliwości co do zakwalifikowania danej sytuacji lub rodzaju koniecznych do podjęcia działań, osoba będąca świadkiem zdarzenia zobowiązana jest bezzwłocznie skontaktować się z osobą, o której mowa w §2 ust. 4 tj. Anną Chomczyńską-Czepiel (tel. 519 326 986, e-mail: ochrona.maloletnich@zrodla.org) lub w dalszej kolejności z biurem stowarzyszenia tel. 42 632 81 18 lub skorzystać z anonimowego, bezpłatnego telefonu wsparcia dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci (800 100 100).
§10
- Każdą sytuację opisaną w §9 należy odnotować w dzienniku zajęć lub w innym miejscu gdzie dla danego rodzaju działań dokumentowany jest ich przebieg oraz oddzielnie w formie dokumentowej powiadomić o jej wystąpieniu Annę Chomczyńską-Czepiel (tel. 519 326 986, e-mail: ochrona.maloletnich@zrodla.org)
- Zarząd stowarzyszenia prowadzi rejestr zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu oraz podjętych działaniach.
- W przypadku stwierdzenia, że zgłoszona sytuacja stanowi czyn zabroniony, Zarząd stowarzyszenia jest zobowiązany do powiadomienia organów ścigania.
Rozdział 5
„zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet”
§11
ODE Źródła nie udostępnia osobom małoletnim dostępu do Internetu ani urządzeń elektronicznych posiadających dostęp do sieci Internet.
§12
- Małoletni uczestnicy zajęć pozostający pod bezpośrednią opieką personelu ODE Źródła w sytuacjach opisanych w §1 ust. 1 lit. a) mogą korzystać z własnych urządzeń elektronicznych posiadających dostęp do sieci Internet za zgodą personelu ODE Źródła (wychowawcy wypoczynku), w sposób i w czasie wynikającym z regulaminu imprezy. Osoba sprawująca bezpośrednią opiekę nad uczestnikiem jest odpowiedzialna za upewnienie się, że uczestnik nie przegląda treści nieodpowiednich.
- Jeśli małoletni uczestnicy zajęć nie pozostają pod bezpośrednią opieką personelu ODE Źródła (w szczególności w sytuacjach opisanych w §1 ust. 1 lit. b) za sposób korzystania przez nich z ich własnych urządzeń elektronicznych posiadających dostęp do sieci Internet odpowiedzialne są osoby sprawujące tę opiekę (rodzice, nauczyciele itp.)
Rozdział 6
„standardy obowiązujące podczas wykonywania przez ODE Źródła usług turystycznych”
§13
ODE Źródła zapewniając małoletnim uczestnikom działań zakwaterowanie sprawdza, czy podmioty świadczące usługi hotelarskie lub inne miejsca zakwaterowania zbiorowego posiadają wprowadzone „Standardy ochrony małoletnich” i nie dokonuje zakwaterowania uczestników w obiekcie, który by takich standardów nie posiadał.
Rozdział 7
„zasady i sposób udostępniania standardów”
§14
- Standardy są zamieszczone na stronie internetowej ODE Źródła w zakładce pod adresem https://www.zrodla.org/ochrona-maloletnich/
- Standardy są wywieszone w miejscu prowadzenia zajęć stacjonarnych w placówce Ośrodek Edukacji i Kultury Ekologicznej przy ul. Zielonej 27 (w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich).
- W przypadku działań, które posiadają oddzielny regulamin (w szczególności zielone szkoły, kolonie i obozy, półkolonie) skrócona wersja standardów jest dołączana do regulaminu w formie załącznika.
Rozdział 8
„zasady przeglądu i aktualizacji Standardów”
§15
- Zarząd ODE Źródła minimum raz na dwa lata, przed rozpoczęciem roku szkolnego, dokonuje oceny istniejących standardów i w razie potrzeby dokonuje ich dostosowania do aktualnych potrzeb i zgodności z obowiązującymi przepisami.
- Wnioski z przeprowadzonej oceny są sporządzane w formie pisemnej.
Pobierz Standardy w pliku pdf:
standardy-ochrony-maloletnich.pdf
standardy-ochrony-maloletnich-wersja-skrocona-dla-dzieci.pdf