Łódzkie szkoły dla klimatu
BLACKOUT
Blackout, czyli spróbuj swoich sił w elektrycznym surwiwalu.
Potrafisz przeżyć tydzień bez suszarki, tostera lub ulubionej gry? Zatrzymaj się w codziennym pędzie i zmniejsz zużycie energii elektrycznej. Zachęcamy żebyś na co najmniej 7 dni wyłączył/a wszystkie sprzęty, które nie są absolutnie koniecznie do przeżycia. Tak, to może być trudne, ale może przynieść też wiele korzyści. Dzięki temu ograniczysz spalanie węgla potrzebnego do produkcji prądu, a co za tym idzie nieco ograniczysz emisję gazów cieplarnianych. Kto wie może przypomnisz sobie gdzie w Twoim domu znajduje się półka z planszówkami? Może spędzisz kilka miłych wieczorów w blasku świec? Lub w końcu się wyśpisz?
DIETA BARDZIEJ ROŚLINNA
Chcesz zostać klimatycznym superbohaterę/ką? Sprawdź się w roli wegetarianina/ki.
Czy wiesz, że zmieniając dietę na roślinną na tydzień możesz uratować średnio jedno zwierzę, 12,5 kg CO2, 7800 l i 15,9 m2 gruntów? Produkcja mięsa wywiera negatywny wpływ na klimat – wiąże się z produkcją gazów cieplarnianych, nadmiernym zużyciem wody pitnej, wylesianiem oraz zanieczyszczeniem środowiska. Zachęcamy żebyś na tydzień przeszedł/a na dietę wegetariańską i sprawdziła czy jest dla Ciebie. Nawet jeśli po tygodniu nie zmienisz całkowicie diety to może odkryjesz nowe, ciekawe smaki i przepisy, które pomogą Ci ograniczyć ilość spożywanego mięsa na co dzień? Dobrze zbilansowana dieta roślinna jest będzie również korzystna dla Twojego zdrowia i samopoczucia.
NIE MARNUJĘ JEDZENIA
Unii Europejskiej marnuje się 153,5 mln ton żywności każdego roku (ok. 20% unijnej produkcji żywności) o wartości 143 miliardy euro rocznie. Jednocześnie 33 miliony Europejczyków nie może sobie pozwolić na jakościowy posiłek co drugi dzień. Do udziału w tym eksperymencie zapraszamy Cię razem z całą rodziną. Podejmijcie wyzwanie i spróbujcie tak zaplanować Wasze posiłki, aby przez tydzień nie wyrzucić ani jednej rzeczy. Dacie radę?
TRANSPORT NA ZIELONO
Odkryj moc spacerów i zaoszczędź 36 kg dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Transport odpowiada za jedną czwartą całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej, znacząco wpływa także stan powietrza w mieście oraz poziom hałasu. Podejmij z nami wyzwanie - porzuć samochód na tydzień i znajdź inne sposoby na dotarcie do szkoły. Poranny spacer lub jazda rowerem/hulajnogą pomoże nie tylko dbać o Ziemię, ale też pozytywnie wpłynie na Twoją kondycję, pomoże Ci się obudzić i dotlenić organizm przed dniem pełnym szkolnych wyzwań. Jeśli mieszkasz za daleko od szkoły żeby do niej dojść wsiądź w autobus lub tramwaj, koniecznie weź ze sobą ulubioną książkę.
W PRZYRODĘ
Daj się porwać dzikiej miejskiej przyrodzie. Kiedy ostatnio obserwowałeś/aś ptaki w parku? Ile gatunków drzew mijasz po drodze do szkoły? Kiedy ostatnio spędziłeś/aś godzinę na błogim „nic nie robieniu”? Naukowcy podkreślają, że codzienny kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na nasz organizm, redukuje poziom stresu, zwiększa naszą odporność, może być także codzienną praktyką uważności. Schowaj smartona i daj się uwieść Matce Naturze. Zachęcamy Cię abyś przez co najmniej tydzień spróbował/a znaleźć godzinę na swobodny kontakt z naturą. Możesz iść do lasu lub skorzystać z pobliskiego parku. Ważne żeby spędzić czas w naturze – bez telefonu, obserwując otaczający Cię świat.
NIE LEJ WODY!
Bierzesz za rzecz oczywistą, że woda w Twoim kranie była, jest i będzie? To wyzwanie jest dla Ciebie. Zasoby wodne Polski są niepokojąco niskie, a skutki zmian klimatu będą ten stan pogarszać. Dlatego już dziś naucz się patrzeć na wodę jak na cenny zasób. Zachęcamy Cię do wzięcia udziału w tygodniowym wyzwaniu podczas, którego zobaczysz ile zużywasz wody oraz wypracujesz nowe rozwiązania, które pomogą Ci oszczędzać wodę na co dzień.
OFFLINE
Podejmij wyzwanie i spróbuj swoich sił w „tu i teraz”. W dzisiejszych czasach telefon jest przedłużeniem naszej ręki. Można dzięki niemu załatwić wiele spraw, zdobyć informacje, utrzymywać kontakt z rodziną i znajomymi, sprawdzić drogę – możliwości są ogromne. Jednak czy zastanawiałeś/aś się kiedyś jak korzystanie z internetu wpływa na klimat? Według Respect Energy 30 min. treści oglądanej na platformie streamingowej odpowiada za emisję 1,6 kg CO2, czyli tyle, ile wyprodukujemy średnio podczas 9 km trasy pokonanej samochodem z silnikiem diesla. Zachęcamy abyś spróbował/a przez około tydzień ograniczyć korzystanie z sieci dla dobra naszej planety.