menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

Trener edukacji ekologicznej Dariusz Matusiak Trener edukacji ekologicznej Bogna Stawicka Trener edukacji ekologicznej Ryszard Stolarski Trener edukacji ekologicznej Gosia Świderek Trener edukacji ekologicznej Karolina Baranowska Trener edukacji ekologicznej Dominika Baryła Trener edukacji ekologicznej Joanna Suciu Trener edukacji ekologicznej Kasia Krakowska Trener edukacji ekologicznej Piotr Gaszyński   UWAGA! Ważne informacje dla osób, które wezmą udział w szkoleniu "Ekoedukatorzy 2" w dniach 12-17 listopada w Łowiczu

Lokalizacja:
Szkolenie odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo-Konferencyjnym "Zacisze" w Łowiczu. Ośrodek mieści się przy ul. Kaliskiej 5, bardzo blisko dworca PKP i PKS. Poniższe mapki ułatwią odnalezienie właściwej drogi: Dojazd: zobacz rozkład jazdy PKP, tablica przyjazdów

Program szkolenia:
Rozpoczęcie zajęć nastąpi 12 listopada (poniedziałek) o godz. 15:00. Bardzo prosimy o punktualne przybycie. O godz. 14:00 przewidziany jest obiad. Prosimy o wcześniejsze informacje, jeśli ktoś planuje spóźnić się na obiad.
Program szkolenia jest do pobrania w pliku RTF

Kontakt:
prosimy o zapisanie naszych telefonów komórkowych, gdyby ktoś nie mógł trafić do ośrodka, miał kłopoty w podróży lub z innego powodu potrzebował kontaktu z organizatorami: 0 695 690 097 (Karolina), 0 503 733 770 (Gosia), 0 502 514 964 (Krzysiek).
Do dnia 12 listopada z pytaniami można dzwonić do nas do biura (042 632 0311, 0 507 575 535) lub najlepiej kontaktować się emailem: edukacja@zrodla.org

Inne informacje:
Zakwaterowanie w pokojach 3-osobowych. Nie trzeba brać śpiworów, menażek, sztućcy :-) Restauracja jest na miejscu. Wyżywienie będzie wegetariańskie (jak ktoś nie wytrzyma 5 dni, niech weźmie sobie suchą kiełbasę i dogryza w pokoju).
Pogoda w Łowiczu - prognoza tutaj


NABÓR UCZESTNIKÓW 2007

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" ogłasza nabór chętnych do programu "EkoEdukatorzy 2 - program rozwoju lokalnych grup wolontariatu ekologicznego". Program skierowany jest do osób, które chcą zajmować się w swojej miejscowości szeroko rozumianą edukacją ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży. Jest to druga edycja projektu, wcześniej był on już realizowany w 2005 roku, jego efektem jest m.in. powstanie i aktywne działania warszawskiego oddziału ODE Źródła.

ODE "Źródła" od 1993 roku prowadzi w Łodzi ośrodek edukacji ekologicznej, który posiada szeroką ofertę warsztatów, konkursów, szkoleń i innych działań dla uczniów i nauczycieli łódzkich szkół. Szczegóły działalności opisane są na stronie http://www.zrodla.org

Projekt "Ekoedukatorzy 2" zakłada przekazanie doświadczeń oraz metod i technik dla grup edukacyjnych działających poza Łodzią. Od uczestników oczekujemy, że stworzą w swojej miejscowości min. 2-3 osobową grupę, która będzie prowadzić (np. w szkołach, domu kultury, w terenie itp.) działania edukacyjne według metodologii Źródeł, ale z uwzględnieniem lokalnej specyfiki, umiejętności i zainteresowań członków grupy itp. ODE Źródła zapewnia wsparcie merytoryczne i organizacyjne, jak również materiały dydaktyczne i plastyczne.

W ramach projektu odbędzie się sześciodniowe szkolenie (w dn. 12-17 listopada 2007 r. w Łowiczu) łączące trening teoretyczny z praktyką.

Cel projektu i szkolenia
Głównym celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy o efektywnych i ciekawych technikach edukacji ekologicznej i zdobycie umiejętności wykorzystania ich w nauczaniu, a także zainspirowanie ich do podjęcia długofalowych działań z zakresu edukacji ekologicznej w swojej miejscowości.
A ponadto:

 • urozmaicenie formalnej edukacji ekologicznej oraz podniesienie poziomu nauczania o zagadnieniach ochrony środowiska (na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych),
 • dostarczenie uczestnikom informacji możliwościach prowadzenia działań o charakterze edukacyjnym skierowanych do dzieci i młodzieży,
 • przekazanie gotowych i sprawdzonych pomysłów na zajęcia o tematyce ekologicznej wraz z materiałami edukacyjnymi i konspektami zajęć,
 • stworzenie możliwości współpracy między grupami wolontariuszy
 • stworzenie bazy ekoedukatorów do realizacji ogólnopolskich projektów edukacyjnych Źródeł w swoim regionie.

Uczestnicy
Uczestnikami szkolenia będą przede wszystkim ludzie młodzi, studenci lub absolwenci kierunków związanych z ochroną środowiska, pedagogiką, wiedzą o kulturze, chcący zajmować się pracą z dziećmi i młodzieżą. Przewidujemy przeszkolenie około 30 osób z terenu całego kraju.
Wymagania dla uczestników programu:

 • predyspozycje do pracy z młodzieżą,
 • zainteresowania proekologiczne,
 • obecność na całym szkoleniu (w dniach 12-17 listopada 2007) i aktywne uczestnictwo w zajęciach
 • po ukończeniu szkolenia, przeprowadzenie w swoim regionie minimum 15 dwugodzinnych zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży w okresie od listopada 2007 r. do maja 2008 r.
 • opracowanie autorskiego scenariusza zajęć o tematyce ekologiczne do lutego 2008 r.
 • możliwość regularnego prowadzenia zajęć ekologicznych w swojej miejscowości, gotowość do realizowania zadań wyznaczanych przez koordynatora programu.

Preferowane jest, aby zgłaszały się od razu grupy 2-3 osób z jednej miejscowości (ewentualnie jeśli pojedyncze osoby, to takie, które bez problemu stworzą u siebie grupę).
Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie ankiety. ODE Źródła zastrzega sobie prawo swobodnego wyboru ok. 30 spośród nadesłanych zgłoszeń.

Organizacja szkolenia

 • miejsce szkolenia: Łowicz
 • zajęcia o charakterze warsztatowym
 • grupa 30 osób
 • wymiar: 50 godzin szkoleniowych
 • udział w szkoleniu jest bezpłatny (łącznie z wyżywieniem i noclegami, w miarę możliwości w ramach określonej kwoty którą dysponujemy na ten cel będziemy zwracać całość lub część kosztów dojazdu na podstawie oryginałów biletów).

Uczestnicy szkolenia w celu prowadzenia zajęć edukacyjnych w swoim regionie otrzymają nieodpłatnie:

 • zestaw publikacji dotyczących edukacji ekologicznej
 • wzory kart pracy, gier, pocztówki, naklejki
 • materiały plastyczne

Uczestnikom wystawiamy zaświadczenia o odbyciu szkolenia. Jeśli komuś jest to potrzebne na przykład w celu zwolnienia się z zajęć na uczelni, możemy też wcześniej wystawić zaświadczenia o zakwalifikowaniu się do projektu.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt e-mailowy edukacja@zrodla.org lub tel. 042 6320311, kom. 507 575 535

Formularz ankiety do pobrania - prosimy odesłać przed 26.10.2007Program szkolenia: - pobierz plik RTF

. . .

design: cztery selery