Źródła – logo

Aktualności

Jak babcię i dziadka kocham! Rodzinne warsztaty w Źródłach

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów rodzinnych! W sobotnie przedpołudnie dzieci razem z opiekunami wyczarują prezenty dla babć i dziadków. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów pod czujnym i czułym okiem prowadzącego - Piotra Jachuły - zamienią się w małych majsterkowiczów o specjalizacji stolarz i puzzlarz :-) Wspólnie wyczarujemy małe dzieła sztuki stolarskiej czyli naturalne, przestrzenne obrazki z drewna, które ozdobicie gwoździkowo-włóczkowymi elementami oraz życzeniami a także puzzle z własnym zdjęciem. Zapraszamy na prezentowe warsztaty rodzinne!

KIEDY: Sobota, 18 stycznia 2020 o 10:30 – 13:30

GDZIE: ODE Źródła, Zielona 27, Łódź

ZGŁOSZENIA: Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne. Zapraszamy

Szkolenia z edukacji globalnej dla nauczycieli szkół podstawowych

#ŁÓDŹ #WROCLAW #BYDGOSZCZ #LUBLIN #RADOM #OLSZTYN - odwiedzimy Was ze szkoleniem, które ma MOC: burzy stereotypy, uczy głębszego rozumienia świata, rozbudza empatię. Wspólnie pochylimy się nad wielką mapą i odbędziemy podróż - nie tylko do krajów Globalnego Południa (nie wiesz które to? dowiesz się!), ale także do tych szufladek we własnych głowach, w których poukładaliśmy nasze przekonania o tym dlaczego na świecie jest, jak jest.
Po szkoleniu będziesz: ROZUMIEĆ LEPIEJ współczesną rzeczywistość, WIDZIEĆ WYRAŹNIEJ swoją rolę w globalnej układance, WYBIERAĆ BARDZIEJ ŚWIADOMIE bo zobaczysz, jak twoje codzienne decyzje wpływają na ludzi, żyjących tysiące kilometrów od ciebie.

Zapraszamy na cykl dwuetapowych bezpłatnych szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych poświęcone edukacji globalnej. Oprócz nowej wiedzy i umiejętności, uczestniczki i uczestnicy podczas pierwszego szkolenia otrzymają wzorcowy pakiet edukacyjny oraz zaświadczenia o udziale, a na drugim szkoleniu zestaw 5 bajek kamishibai wraz z tekturowym teatrzykiem.


Dodatkowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe znajdziecie na stronie globalna.edu.pl/szkolenia-dla-nauczycieli/

Którędy poszedł dzik? Rodzinne warsztaty w Lesie Łagiewnickim

Czy warto chodzić zimą do lasu? Bezlistny i cichutki wydaje się wtedy pozbawiony życia. Ale to tylko złudzenie! W zimowej scenerii las wciąż tętni życiem, którego ślady można odnaleźć na każdym kroku - trzeba tylko wiedzieć jak tych śladów szukać i jak je rozpoznawać. Właśnie tego będziemy się uczyć podczas wspólnego spaceru po Lesie Łagiewnickim. Bardzo serdecznie zapraszamy dzieci z rodzicami! Zapraszamy na terenową edycję warsztatów rodzinnych!

KIEDY: Sobota, 11 stycznia 2020 o 10:30 – 13:30

GDZIE: Las Łagiewnicki, spotykamy się w sali Parków Krajobrazowych przy ul. Wycieczkowej 86

ZGŁOSZENIA: Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne. Zapraszamy

Przerwa regeneracyjna

Odpoczywamy, czego i Wam życzymy. Przez najbliższe dwa tygodnie biuro będzie nieczynne. Zapraszamy do kontaktu po 6 stycznia.

Światowy Dzień Gleb


Od 2013 roku corocznie 5 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Gleby. Obchody mają na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat roli gleby w środowisku i w życiu człowieka. Mówiąc „ziemia”, bardzo często mamy na myśli glebę, bo to ona jest źródłem urodzaju, pokarmu, stabilizacji, bezpieczeństwa. Słowem: źródłem życia. To dzięki uprawie gleby stał się możliwy rozwój społeczeństw ludzkich na świecie. Od wieków eksploatujemy gleby na całej kuli ziemskiej, poszukując wciąż nowszych sposobów na zwiększenie jej produktywności. Niestety, nie dzieje się to bez szkody dla samej gleby, o czym świadczą najnowsze badania i raporty naukowe. Więcej informacji i mnóstwo pomysłów na zajęcia o glebach w naszym najnowszym pakiecie edukacyjnym na Światowy Dzień Gleb.

Czytaj więcej

Mikołajkowe warsztaty rodzinne w Źródłach

Nie lubisz tłoku w centrach handlowych? Nie masz pomysłu na upominki dla rodziny i znajomych? Chciałbyś/chciałabyś przygotować dla bliskich coś, co jasno da do zrozumienia, że zostało wykonane z sercem? Potrzebujesz inspiracji i odrobiny pomocy? A może po prostu chcesz spędzić rodzinną sobotę w miłej atmosferze? Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów rodzinnych! Spotkajmy się i stwórzmy przedświąteczny nastrój tworząc samodzielnie świąteczne ozdoby i upominki. Jak co roku będzie też poczta świętego Mikołaja.

KIEDY: Sobota, 7 grudnia 2019 o 10:30 – 13:30

GDZIE: ODE Źródła, ul. Zielonej 27 w Łodzi

ZGŁOSZENIA: Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są bezpłatne. Zapraszamy

Antropocen - instrukcja obsługi

28 listopada o godz. 18:00 zapraszamy do Źródeł na pierwsze spotkanie z cyklu „Antropocen - instrukcja obsługi” pt. „Podróże i zmiany klimatu. Wstydzić się latania czy korzystać, póki można?” Coraz częściej mówi się o flygskam, czyli wstydzie wywołanym przez lataniem samolotem. Wiele osób ogranicza latanie lub całkowicie z niego rezygnuje. Z drugiej strony masa niezainteresowanych klimatem osób lata. Czy warto się ograniczać? A co z marzeniami i aspiracjami? Jakie są alternatywy? Czy należy bezwzględnie poskromić swoje marzenia i apetyt na podróże? O tym z Asią Brzezińską rozmawiać będą: Marta Karbowiak, Maciej Kronenberg i Artur Napiórkowski.

Kolejne spotkanie: 12 grudnia, g. 18.00-20.00 w Źródłach „Czy indywidualne wybory uratują planetę? O prywatyzacji winy, zrzucaniu odpowiedzialności na klientów i sensie małych kroków”.

Czytaj więcej

Debata: Sprawiedliwa Transformacja. Bełchatów 2050

Jakie wyzwania stoją przed województwem łódzkim do roku 2050? Czy zagrożenia wynikające z ocieplenia klimatu (pustynnienie) i spadku wód gruntowych nie wpłyną w drastyczny sposób na rozwój społeczno-gospodarczy całego regionu? Jakie zagrożenia dla gospodarki regionu wynikają z eksploatacji węgla brunatnego i produkcji energii opartej na węglu? Jak długa jest perspektywa produkcji energii opartej o konwencjonalne zasoby kopalne węgla (w tym brunatnego) w Polsce? Jak w pełni wykorzystać potencjalne wsparcie z UE dotyczące transformacji regionu na alternatywne warianty rozwoju społeczno-gospodarczego? Będziemy o tym rozmawiać podczas debaty: Sprawiedliwa Transformacja. Bełchatów 2050, która odbędzie się 27 listopada w godz. 9.30-13.00 w Villi Quantum, ul. Natutowicza 48. Zapraszamy! Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Czytaj więcej

Oferta edukacyjna na nowy rok szkolny (2020-2021)

Zapraszamy szkoły i przedszkola z terenu województwa łódzkiego do zapoznania się z ofertą warsztatów ekologicznych na rok szkolny 2020/2021. Chcesz, aby dzieci wiedziały: jak kupować mniej i żyć w duchu zero waste, czym jest smog i niska emisja, ile wody potrzeba do wyprodukowania dżinsów, dokąd trafiają nasze elektrośmieci, co pływa w oceanach, jak dbać o powietrze i powstrzymać zmiany klimatu, co to jest ślad wodny i jak go zmniejszyć? - zamów warsztaty o wodzie, smogu i odpadach. Pobierz plik z pełną ofertą. Na warsztaty i inne działania ekologiczne można otrzymać dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi, wnioski można składać do 28 lutego 2020 r.

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi 🌏 W taki dzień, jak dziś kusi nas, żeby napisać coś doniosłego. W końcu od ponad 20 lat robimy w Źródłach wszystko, co w naszej mocy, aby Ziemia dożyła w zdrowiu swoich kolejnych symbolicznych urodzin. Więc zastanawiamy się: jaki przekaz byłby adekwatny do wagi problemów, z którymi mierzy się ta najlepsza z planet? Może powinniśmy spróbować was dziś do czegoś przekonać? Przeciw czemuś zbuntować? Coś ważnego wam uświadomić? Ale wiecie co? Nie będziemy się silić na wielkie słowa. Bo w gruncie rzeczy to jest wszystko takie proste.

Instrukcja opieki nad Ziemią jest zupełnie nieskomplikowana. Trochę przypomina wskazówki, które zostawilibyśmy opiekunce lub opiekunowi małego dziecka.

👉 Proszę traktować podopieczną z czułością. Niczego nie egzekwować od niej siłą. Żadnej przemocy.

👉 Proszę szanować jej granice. Nie oczekiwać od niej więcej niż chce i może dać.

👉 Chronić przed niebezpieczeństwem, szczególnie przed ludźmi o złych zamiarach.

👉 Mieć do niej zaufanie, nawet jeśli czasami komunikuje się z nami w języku, którego nie rozumiemy.

👉 Nie przegrzewać!

Las daje nam siłę

Lasy Państwowe wprowadziły dziś (3 kwietnia 2020 r.) tymczasowy zakaz wstępu do lasu, motywując to troską o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Prawie 1/3 Polski jest zalesiona, to ponad 9 milionów ha lasów. Jest gdzie spacerować tak, by nie spotykać innych spacerowiczów. Kontakt z przyrodą i ruch na świeżym powietrzu to nieodzowne elementy zdrowego stylu życia. Już dwie godziny pobytu w naturze znacząco poprawia stan naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego (czytaj więcej).

Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej. Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań. Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu!
Chcesz legalnie chodzić do lasu - podpisz petycję.

Warsztaty muzykowania i tworzenia naturalnych instrumentów

Co patykowi w duszy gra? Jaką melodia zaklęta jest drewienku znalezionym wśród leśnego poszycia? Co nam wyśpiewają kamyki, kiedy będą w humorze, żeby przez chwilę nie milczeć?

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów rodzinnych! W sobotnie przedpołudnie, 16 listopada (g. 10.30-13.30) dzieci razem z opiekunami przemienią się w lutników, stroicieli instrumentów strunowych, dętych i dekoratorów różnego rodzaju grających przeszkadzajek.
Razem zrobimy instrumenty muzyczne, które naprawdę grają i dają dużo radości. Będziemy kreatywni, pohałasujemy, wydobędziemy nuty z przedmiotów, których nigdy nie podejrzewalibyście o to, że mogą stać się instrumentami. To będzie wyjątkowe naturalne muzykowanie. Bo muzyk tkwi w każdym z nas!

Zapraszamy do Źródeł przy ul. Zielonej 27 w Łodzi. Warsztaty są bezpłatne. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały do zajęć. Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Do zobaczenia. I usłyszenia! :-)

Listopad w EkoKalendarzu

Listopad pełen jest różnych świąt i ciekawych dni. Poza świętami państwowymi w listopadzie wypadają m.in. Dzień Weganizmu, Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju, Dzień Jeża, Dzień Czystego Powietrza, Dzień Tolerancji, Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, Dzień Uprzemysłowienia Afryki, Dzień Życzliwości, Dzień Pluszowego Misia, Dzień bez Futra, Dzień bez kupowania. Na stronie EkoKalendarz.pl znajdziecie nie tylko opisy wszystkich powyższych świąt ale także pięć bezpłatnych pakietów edukacyjnych, pełnych pomysłów i gotowych do wydrukowania. Zachęcamy do pobierania i korzystania!

Pakiet na Dzień Jeża

Pakiet na Dzień Czystego Powietrza

Pakiet na Dziań Toalet

Pakiet na Dzień Praw Dziecka

Pakiet o zabawkach na Dzień Pluszowego Misia

W trzecim tygodniu listopada obchodzimy też corocznie Tydzień Edukacji Globalnej. W tym roku hasłem przewodnim TEG jest "Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu".

Szkolenie - Edukacja ekologiczna dla bibliotekarzy

ODE Źródła oraz Biblioteka Miejska w Łodzi serdecznie zapraszają pracownice i pracowników biblioteki na szkolenie z zakresu edukacji ekologicznej poświęcone drzewom i lasom. Będziemy pokazywać jak rozmawiać z dziećmi o wylesianiu, wartości drzew miejskich, znaczeniu lasów w kontekście zmian klimatu. Pokażemy kilka gier i zabaw edukacyjnych o tematyce leśnej i drzewnej do wykorzystania z grupami szkolnymi i przedszkolnymi.

Kiedy: 6 listopada 2019 (środa) w godzinach 14-16

Gdzie: ODE Źródła, Łódź, ul. Zielonej 27


Uczestnicy otrzymają zaświadczenia oraz zestaw sześciu gier w rodzinki „Drzewa i krzewy Polski” oraz teatrzyku kamishibai wraz z zestawem bajek edukacyjnych. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Zgłoszenia tj. e-mail z kilkoma zdaniami o sobie i numerem Filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi do dnia 23.10.2019 roku prosimy przysyłać na adres: monika.barriga@biblioteka.lodz.pl

Szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych (klas I-VI) poświęcone edukacji globalnej

Zapraszamy na cykl dwuetapowych bezpłatnych szkoleń dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych (klas I-VI) poświęcone edukacji globalnej. Oprócz nowej wiedzy i umiejętności, uczestniczki i uczestnicy podczas pierwszego szkolenia otrzymają wzorcowy pakiet edukacyjny oraz zaświadczenia o udziale, a na drugim szkoleniu zestaw 5 bajek kamishibai wraz z tekturowym teatrzykiem.

Pierwsze szkolenia odbędą się w Sosnowcu (28.10.2019), Płocku (4.11.2019), Koninie (12.11.2019), Częstochowie (18.11.2019), Rybniku (19.11.2019), Sieradzu (21.11.2019), Bielsku-Białej (22.11.2019), Piotrkowie Trybunalskim (26.11.2019), Kutnie (2.12.2019) i Elblągu (2.12.2019).
Dodatkowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe znajdziecie na stronie globalna.edu.pl/szkolenia-dla-nauczycieli/

Generalny Strajk dla Klimatu

Greta Thunberg inspiruje! Dzisiaj na całym świecie 6,6 mln ludzi wzięło udział w Strajkach dla Klimatu. Taka frekwencja robi wrażenie, mamy nadzieję, że nie tylko na nas ale przede wszystkim na politykach. Zobacz film z łódzkiego strajku.

Główne postulaty strajku to:

  • Natychmiastowe rozpoczęcie globalnej współpracy w celu odwrócenia szkód wyrządzonych klimatowi na Ziemi, poprzez jednoznaczne i wiążące prawnie umowy, zarówno przez światowych polityków, jak i podmioty korporacyjne, którzy zobowiążą się zgodnie z raportem IPCC zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o połowę do 2030 roku i zerowej emisji netto do 2050 roku;
  • Międzynarodowe, jednoznaczne i wiążące zobowiązania do powstrzymania niszczenia lasów deszczowych i innych siedlisk dzikiej przyrody,
  • Międzynarodowe, jednoznaczne i wiążące umowy mające na celu rozliczenie korporacji z gazów cieplarnianych, które te wytwarzają.

Katastrofa klimatyczna - grupa wsparcia

W najbliższy czwartek, 26 września, w Łodzi rusza grupa wsparcia dla osób, które mierzą się z trudnymi emocjami związanymi z kryzysem klimatycznym. Spotkania prowadzić będzie Joanna Brzezińska - psycholożka i aktywistka ekologiczna. Spotkania są bezpłatne i będą się odbywać w siedzibie Źródeł, Łódź, ul. Zielona 27. Więcej szczegółów znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku. Zapraszamy serdecznie.

Małe co nieco o Irenie Tuwim

Łódzki Szlak Kobiet wraz z ODE Źródła zapraszają na rodzinne warsztaty artystyczno-literackie pt. Małe co nieco o Irenie Tuwim, zajęcia. Spotkanie inspirowane twórczością Ireny Tuwim odbędzie się w sobotę, 28 września w godz. 11-13. Zapraszamy serdecznie dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Obowiązują zapisy! Prosimy o wiadomość na adres: warsztaty@lodzkiszlakkobiet.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czytaj więcej

Protest Tysięcy Miast - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Już w najbliższy piątek, 20 września na całym świecie Protest Tysięcy Miast organizowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Sprawdź, gdzie i o której odbywa się strajk w Twoim mieście i dołącz do milionów ludzi, którym los Ziemi leży na sercu!