Źródła – logo

Aktualności

Rodzinne warsztaty mikołajkowe on-line

Od wielu lat pielęgnujemy w Źródłach tradycję zapraszania was na warsztaty mikołajkowo-świąteczne 🎄 Zawsze w jedną z pierwszych grudniowych sobót, nasza sala warsztatowa jest wypełniona gośćmi w różnym wieku, a w powietrzu fruwają ścinki kolorowego papieru, filcowe skrawki i komety wstążek. W tym roku nie spotkamy się na żywo, ale wciąż bardzo chcemy się z Wami zobaczyć. Tęsknimy!
Dlatego zapraszamy was bardzo serdecznie na Świąteczny warsztat papierniczy podczas którego odkurzymy piękną tradycję własnoręcznego tworzenia kartek świątecznych. Pomożemy wam stworzyć papierowe cuda cudeńka, którymi dacie znać bliskim, że pamiętacie i ściskacie ✉️ 📫 Chodźcie do nas! Spotykamy się w niedzielę, 6 grudnia o godz. 16.00. Obowiązują zapisy - wypełnij formularz zgłoszeniowy. Na adres mailowy podany w zgłoszeniu, 4 grudnia wyślemy link do platformy internetowej, na której odbędzie się spotkanie. Od środy do piątku można odebrać z Zielonej 27 paczkę z materiałami kreatywnymi.

10 listopada: Dzień Jeża

10 listopada: Dzień Jeża! Jeże nawet nie wiedzą, że dziś obchodzą swoje święto, bo w listopadzie zazwyczaj już śpią - zwinięte w ciasny kłębek w ciepłym gnieździe z liści i trawy. Łapki i zwykle ruchliwy nosek mają wtulone w brzuszek napęczniały zapasami tłuszczu. Jeśli udało im się przytyć do 700-800 g – jest duża szansa, że doczekają wiosny. Jeśli nie… Pewnie obudzą się zimą i będą rozpaczliwie szukać jedzenia. Dotyczy to najczęściej młodych jeży z drugiego miotu, sierpniowego, które nie zdążyły zgromadzić odpowiedniej ilości zapasów. Jeżeli zimą spotkasz jeża na swojej drodze – oznacza to, że ma on kłopoty. Koniecznie go wtedy nakarm. Czym? Nie jabłkami! Jeże to owadożercy. Wystaw mu więc miseczkę z mięsem (nigdy z mlekiem, które bardzo im szkodzi)!

🦔 Więcej o jeżach dowiecie się podczas Jeżowych rodzinnych warsztatów on-line – już w niedzielę, 15 listopada! Klikajcie w wydarzenie po więcej informacji. I koniecznie zajrzyjcie do Ekokalendarza: artykuł o jeżach,
pakiet edukacyjny o jeżach - idealny cza czas zdalnego nauczania.


Bezpłatne warsztaty w Źródłach

Uwaga Łódź 🍂 Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w bezpłatnych zajęciach z obszaru edukacji ekologicznej, edukacji przyrodniczej i edukacji globalnej. Kilkadziesiąt tematów do wyboru. Kto pierwszy ten lepszy! Do końca grudnia mamy dla Was 100 darmowych warsztatów. Możecie przyjechać do nas na Zieloną 27 albo my przyjedziemy do Was (oferta z dojazdem dotyczy placówek z obszaru Łodzi, pod warunkiem, że zamówicie 3 warsztaty w swojej placówce jednego dnia).

Listę tematów znajdziecie tu: 👉 szkoły 👉 przedszkola

Klasy/grupy zainteresowane udziałem prosimy o kontakt telefoniczny 42 632 81 18, kom. 507 575 535 w godz. 10.00-14.00 lub e-mail: edukacja@zrodla.org

Łapcie ostatnie miejsca na najdzikszych warsztatch wakacyjnych w Łodzi

Aktualizacja: Źdźbła, żaby, bąki! Wakacyjne warsztaty przyrodnicze dla dzieci

Lista chętnych na leśne warsztaty w Łagiewnikach jest już zamknięta. Bardzo się cieszymy na spotkanie z Wami 😊

Drodzy rodzice, jeśli chcecie żeby Wasze dzieciaki "wynaturzyły się" na zapas, zanim wrócą do szkolnych ławek albo utkną w domach przez kolejną falę pandemii, mamy dla Was dobra wiadomość. Mamy jeszcze 4 miejsca na trzeci tydzień sierpnia (tj. 16-20.08) i 8 miejsc na czwarty (23-27.08) - te warsztaty będą w naszej zeszłorocznej miejscówce, w Parku na Zdrowiu. Kto pierwszy ten lepszy. Zapraszamy!

To jest informacja z 2021 roku. Sprawdź tegoroczne informacje.

Źdźbła/żaby/bąki - czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają!

🎋🐸🐝 ŹDŹBŁA/ŻABY/BĄKI! czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają!

Zapraszamy dzieciaki w wieku od 6 do 12 lat na źródlane, bardzo przygodowe i jeszcze bardziej zielone wakacje w Łodzi.
Pięć dni w tygodniu (poniedziałek - piątek) wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i globalnej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką o 9:00 lub 10:00 rano i o nic się nie martwisz. O 16:00 lub 17:00 odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza i z bateryjką naładowaną czystą witaminą D.

Gdzie? W Lesie Łagiewnickim lub Parku Na Zdrowiu. Z kim? Z doświadczonymi trenerkami Źródeł. Kiedy? Do wyboru cztery tygodnie sierpnia 2021.

To jest informacja z 2021 roku. Sprawdź tegoroczne informacje.

Dzień Pustej Klasy - 25 września 2020

Po raz kolejny zapraszamy szkoły z całej Polski do świętowania Dnia Pustej Klasy! 25 września 2020. Niech tego dnia wszystkie ławki będą puste. Nauczycielki i Nauczyciele - zabierzcie dzieci na dwór. Bądźcie z nimi blisko natury. Uczyńcie ten dzień

...Dniem Lekcji Innych Niż Wszystkie 🦚

...Dniem Inspirujących Spacerów 🌿

...Dniem Odkrywania Lasu 🍂

...Dniem Odpoczynku na Łące 🌼

...Dniem Parkowych Zabaw 🤸‍♀️

Niech piątek 25 września będzie dla dzieci i młodzieży okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna.

Czytaj więcej

Dzień Pustej Klasy 2021

Po raz kolejny zapraszamy szkoły i przedszkola z całej Polski do świętowania Dnia Pustej Klasy w piątek, 18 czerwca 2021.
Po kolejnym roku spędzonym przed komputerami zachęcamy Was drodzy Nauczycielki i Nauczyciele do zabierania dzieci i młodzieży na dwór codziennie, przynajmniej na godzinę lub dwie. Ale w Dzień Pustej Klasy niech wszystkie ławki będą puste całą dobę. Niech piątek 18 czerwca będzie dla dzieci i młodzieży okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna.

Zapraszamy do zgłaszania udziału poprzez formularz. Zgłoszone placówki otrzymają certyfikat udziału. Więcej informacji na stronie dzienpustejklasy.pl

Rób dobro! Edukacja globalna w szkole podstawowej. Konferencja on-line

Cztery dni, dwudziestu specjalistów i dwadzieścia wypełnionych wiedzą i inspiracjami wystąpień. Z radością zapraszamy was na konferencję on-line RÓB DOBRO - edukacja globalna w szkole podstawowej. 15-18 czerwca 2020. Będziemy rozmawiać m.in. o tym:

🌍 jak rozmawiać z dziećmi o problemach współczesnego świata

🌍 gdzie szukać inspiracji i nowych źródeł wiedzy w obszarze edukacji globalnej

🌍 jak poszerzyć wachlarz metod pracy z dziećmi

🌍 jak wprowadzać wątki globalne do codziennych zajęć

🌍 jak lepiej zrozumieć własne miejsce we współczesnym świecie.

Formularz rejestracyjny oraz program znajdziecie na stronie konferencja.globalna.edu.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Warsztaty terenowe pomysłem na szkołę w czasie pandemii

Rozpoczęcie roku szkolnego niepokoi Was bardziej niż zwykle? Nie do końca wiadomo jak przygotować szkoły i jak sytuacja potoczy się w kolejnych tygodniach. My w Źródłach też stoimy przed podobnymi wyzwaniami. Zwykle w ostatnim tygodniu sierpnia nasz kalendarz był już mocno zapełniony warsztatami. W tym roku jest inaczej. Ograniczenia związane z pandemią spowodowały, że zajęć w naszej sali jest o wiele mniej. Ale czy to źle?

Od dawna promujemy edukację w naturze i uwielbiamy warsztaty terenowe. Przez całe wakacje prowadziliśmy warsztaty przyrodnicze w parku na łódzkim Zdrowiu. Zabawa była przednia a dzieciaki szczęśliwe. Od kilku lat organizujemy Dzień Pustej Klasy - najbliższy już 25 września - aby zachęcać nauczycieli wszystkich przedmiotów do zajęć w plenerze. W czasie pandemii zachęcamy jeszcze bardziej (dlaczego warto przeczytać artykule) i na stronie Dnia Pustej Klasy.

Chodźcie na dwór z nami. W naszej ofercie jest mnóstwo różnych warsztatów terenowych, a wiele z tych, które dotychczas realizowaliśmy w sali teraz organizujemy także w plenerze: w pobliskim parku, na skwerze, w przedszkolnym ogródku czy na szkolnym boisku.

Warsztaty bez konieczności dojazdu, na otwartej przestrzeni, z zachowaniem dystansu a przede wszystkim z dużą dawką zdrowej zabawy.

Pobierz ofertę dla szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021.

Pobierz ofertę dla przedszkoli na rok szkolny 2020/2021.

Zapraszamy szkoły z woj. łódzkiego go kontaktu telefonicznego 519 326 995 lub mailowego warsztaty@zrodla.org

Kontynuacja szkoleń z edukacji globalnej

Zapraszamy na drugi etap szkoleń z edukacji globalnej, które pierwotnie zaplanowane była na wiosnę. Znamy już pierwsze terminy. Spotykamy się w:

👉 Łodzi - 30.09.2020 r. (środa) i druga grupa 01.20.2020 (czwartek) w godz. 15:00-19:00 w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła”, ul. Zielona 27

👉 Bydgoszczy - 05.10.2020 r. (poniedziałek) w godz. 14:30-18:30 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska 9

👉 Radomiu - 22.10.2020 r. (czwartek) w godz. 15:00-19:00 w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, ul. Kościuszki 5a

Wkrótce podamy terminy pozostałych szkoleń.

Konferencja online Klimat dla Europy

W tym roku mamy przyjemność objąć patronatem XIV Ogólnopolską Konferencję Społeczności Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego organizowaną przez Centrum Debaty Publicznej pt. KLIMAT DLA EUROPY: Jak zmiany klimatyczne wpłyną na naszą przyszłość?, która odbędzie się w formule online 09.11.2020 roku, o godzinie 17:00.

W trakcie konferencji zaproszeni eksperci zastanowią się jakie skutki wynikną dla Europy i świata z wciąż postępujących zmian klimatycznych i postarają się zarysować możliwe strategie działania najważniejszych organizacji międzynarodowych w obliczu napięć społecznych, politycznych i ekonomicznych.

W imieniu organizatorów serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w tej konferencji online. Więcej informacji znajdą Państwo na wydarzeniu na Facebooku.

Animacja dla klimatu - rodzinne warsztaty animacji poklatkowej w Źródłach

Zapraszamy na rodzinne warsztaty do Źródeł! To pierwszy z cyklu 10 warsztatów o różnej tematyce, które przygotowujemy w tym roku szkolnym. Na najbliższych warsztatach, dzieci wraz z rodzicami, będą się uczyć animacji poklatkowej. Nasze warsztatowe animacje też będą opowiadać o przyrodzie, ale o czym konkretnie – o tym zdecydują sami uczestnicy i uczestniczki. Temat przewodni warsztatów, to „Animacja dla klimatu”. Będzie można wyczarować coś z niczego, przenosić przedmioty siłą woli, znikać i pojawiać się lub nawet lewitować. Będzie działa się magia!

Kiedy: sobota, 19 października 2020, g. 10.30

Gdzie: ODE Źródła, ul. Zielona 27, Łódź


Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy przez formularz.

Czytaj więcej

Organizacje społeczne apelują do parlamentarzystów o wybór na RPO Rudzińskiej-Bluszcz

Grupa organizacji społecznych wystosowała apel do premiera Morawieckiego, prezydium Sejmu oraz wszystkich klubów parlamentarnych o wzniesienie się ponad partyjne podziały i wybór Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Inicjatorki i inicjatorzy apelu podkreślają silny mandat społeczny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej kandydatki zgłoszonej na urząd RPO. Poparło ją niemal 700 organizacji działających na rzecz obywatelek i obywateli w całej Polsce.

Więcej informacji w artykule Katarzyny Batko-Tołuć pt. Rzecznik ponad podziałami.
Pełna treść apelu organizacji -> tutaj.
Więcej o kandydatce na urząd RPO - naszrzecznik.pl

List otwart do Premiera RP w sprawie odejścia od paliw kopalnych

ODE Źródła razem z 40 innymi organizacjami, naukowcami i samorządowcami z całego kraju wysłał list otwarty do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, w którym domaga się określenia terminu odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce, a także złożenia deklaracji wdrożenia neutralności klimatycznej, , tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE.

Dzień Pustej Klasy 2020

W roku 2020 Dzień Pustej Klasy obchodzimy dwa razy 19 czerwca i 25 września! Ze względu na pandemię COVID-19 szkolne klasy od marca stoją puste, za to dzieci i młodzież spędzają mnóstwo czasu przy komputerach. Dlatego w tegorocznej czerwcowej edycji święta chcemy zwrócić uwagę na zdrowotne walory przebywania w przyrodzie oraz zachęcić uczniów do bezpiecznego wychodzenia z domu i aktywności na świeżym powietrzu. Na stronie Dnia Pustej Klasy znajdziecie gotowe materiały, które możecie wysłać uczniom, by zmotywować ich do spacerów i zabaw w naturze. Naszym obecnym hasłem jest "Zdalna edukacja z dala od komputera".



Liczymy na to, że po wakacjach będziemy mogli normalnie spotykać się a dzieci będą mogły wrócić do szkół i przedszkoli. Wtedy będziemy raz jeszcze obchodzić Dzień Pustej Klasy. Zapraszamy Was do wspólnych obchodów w piątek 25 września 2020. Już dziś wpiszcie tę datę do kalendarza roku szkolnego 2020/2021.

Wakacje 2020 ze Źródłami

Źdźbła, żaby, bąki! Wakacyjne warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Zapraszamy przez cały lipiec 2020, a może także w sierpniu.

🌿 Pięć dni w tygodniu (poniedziałek - piątek) wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i globalnej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką o 9:00 lub 10:00 rano i o nic się nie martwisz. O 16:00 lub 17:00 odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza oraz głową pełną nowej wiedzy 🐒
Każdy tydzień to zajęcia ułożone w cykle tematyczne i do zapisywania się na cały taki tygodniowy cykl zachęcamy. Dzięki temu twoje dziecko będzie miało okazję zbudować trwalszą relację z grupą oraz zdobędzie mnóstwo wiedzy i nowych umiejętności (każdego dnia koncentrujemy się na innym temacie i rozwijamy inne umiejętności) 💪

To jest informacja z 2020 roku. Sprawdź tegoroczne informacje.

Czytaj więcej

Odowłane zajęcia

Drodzy nauczyciele, szkoły i przedszkola od jutra nie pracują. Duża część warsztatów została już przez Was odwołana wcześniej, ale niniejszym informujemy wszystkie zapisane grupy, że w dniach 12 marca - 14 kwietnia zarówno zajęcia w naszym ośrodku w Łodzi, ani zajęcia w szkołach i przedszkolach nie odbędą się.

W ustalonym terminie nie odbędzie się również zaplanowane na marzec szkolenia z edukacji globalnej w Olsztynie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Radomiu, Łodzi i Lublinie. Wszystkich zapisanych będziemy informować indywidualnie o nowych terminach szkoleń.

W marcu nie odbędą się także weekendowe warsztaty rodzinne ani spotkanie z cyklu "Antropocen-instrukcja obsługi".

Trzymajcie się zdrowo!

Warsztat kotki Milusi czyli Dzień Kota w Źródłach

Z okazji przypadającego 17 lutego Dnia Kota zapraszamy was na kolejne rodzinne warsztaty Źródeł! Tym razem bohaterami Spotykamy się w sobotę, 22 lutego 2020 o 10:30–13:30 w Źródłach, ul. Zielona 27, Łódź

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty są jak zwykle bezpłatne, ale tym razem z miną kota ze Shreka prosimy o przyniesienie symbolicznych "wejściówek" - karmy dla łódzkich kociaków-bezdomniaków. Puszki, chrupki, przysmaki - wszystko to przekażemy kotom z fundacji For Animals Oddział Łódź oraz ze Schronisko Medor ze Zgierza. Zapraszamy

Czytaj więcej

Antropocen-instrukcja obsługi #4. Moralność i emocje

20 lutego o godz. 18:30 zapraszamy do Źródeł na czwarte spotkanie z cyklu „Antropocen - instrukcja obsługi” pt. „Moralność i emocje w czasach zmian klimatu”

Przyjęcie do wiadomości, że nasza planeta jest w niebezpieczeństwie jest niezwykle trudne. Jeszcze trudniejsze jest życie ze świadomością pesymistycznych prognoz na przyszłość. A chyba najtrudniej jest żyć ze świadomością katastrofy klimatycznej wśród osób, które zaprzeczają zmianom klimatu lub je bagatelizują. Dlatego porozmawiamy o tym jakie uczucia nam towarzyszą, czy bywają pomocne, jak radzić sobie z przygnębieniem i złością. A nasz gość etyk Szymon Iwanowski pomoże nam poszukać odpowiedzi na m.in. takie pytania:

Czy mamy prawo martwić ludzi mówiąc im o zmianach klimatu?

Czy wolno nam popadać w rozpacz?

Czy wypada liczyć cudzy ślad węglowy?

Czy mamy prawo nie być aktywistami lub aktywistkami mając pełną świadomość katastrofy klimatycznej?

Zielony Ład UE: szanse czy zagrożenia dla Bełchatowa?

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” zaprasza na debatę "Zielony Ład UE: szanse czy zagrożenia dla Bełchatowa?", która odbędzie się w środę, 26 lutego 2020 w godz. 10:30 – 16:00 w Bełchatowie (Giganty Mocy, Plac Narutowicza 3, Bełchatów).
Z uwagi na działalność kopalni i elektrowni w Bełchatowie Polska oraz województwo łódzkie znalazły się w centrum zainteresowania Unii Europejskiej. W związku z aktualizowaną polityką klimatyczną planowane są konkretne działania w ramach programu „Zielonego Ładu”. Powstaje specjalny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dysponujący środkami o wysokości 7,5 mld euro. Władze UE zadeklarowały dla naszego kraju wsparcie na potrzeby planowanej transformacji w wysokości 2 miliardów euro. Zapraszamy do udziału w debacie podczas której zaproszeni goście będą zastanawiać się jak Zielony Ład UE może to wpłynąć na przyszłość Bełchatowa.

Czytaj więcej