Źródła – logo

Aktualności

Polski dzień długu ekologicznego 2022

Gdyby wszyscy ludzie na świecie, żyli tak jak Polacy, zużylibyśmy zasoby planety w trochę ponad 4 miesiące. Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Długu Ekologicznego, światowy dzień wypada pod koniec lipca. Biorąc pod uwagę styl życia Polaków, rozwój przemysłu itd. można spodziewać się, że zużywamy zasoby i niszczymy środowisko szybciej i bardziej niż np. Gwatemala, Indonezja czy Namibia. Okazuje się jednak, że kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy Japonia też mają mniejszy ślad ekologiczny niż Polska.

Czytaj więcej

Webinar o edukacji w terenie

Zapraszamy serdecznie na jutrzejszy (czwartek, 28 kwietnia o godzinie 18.00) webinar Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji, podczas którego będziemy rozmawiać o tym, dlaczego warto zabierać dzieci w teren zawsze, ale szczególnie teraz.
Opowiemy o naszych doświadczeniach z EkoRoku oraz o tym jak doświadczanie przyrody i kontakt z naturą sprzyja integracji uczniów z Ukrainy oraz redukuje napięcie i stres także polskich nauczycieli i dzieci. W naturze jest łatwiej!
Webinar będzie składał się z dwóch części. W pierwszej ekspertki Fundacji Rozwoju Dzieci (https://www.frd.org.pl/) przedstawią program Spynka, czyli lokalne centra animacji dla ukraińskich i polskich dzieci. Druga poświęcona będzie edukacji przyrodniczej i to pojawimy się my :-)

Czytaj więcej

Dzień Ziemi 2022

Szykujecie się na Dzień Ziemi? Osobom dla których troska o naturę jest codziennością, Dzień Ziemi może umknąć. Nas co roku zaskakuje. Zaskakuje nas wzmożone zainteresowanie warsztatami w okolicach 22 kwietnia (terminów brak, ale warsztaty można zamawiać cały rok), pytania o "ekogadżety" na nagrody w konkursach (cokolwiek to jest, nie wiemy, nie mamy, nie produkujemy) i pytania o scenariusze szkolnych apeli (też nie mamy).
Jak więc świętować Dzień Ziemi? Najlepiej w terenie...

Czytaj więcej

Pokoju i nadziei

Życzymy sobie i Wam samych dobrych wiadomości tej wiosny, dużo spokoju, nadziei i radości.

Cykl szkoleń dla nauczycieli

Wczoraj pierwszy raz od bardzo dawna poprowadziłyśmy szkolenie stacjonarne a nie online. I tym samym rozpoczęłyśmy cykl szkoleń dla nauczycielek (może nauczyciele też kiedyś się pojawią?) z gmin Brwinów i Michałowice. Było o tym co robić z dziećmi w terenie, jak zorganizować ogródek przyszkolny, ale przede najważniejsze hasło dnia to - po prostu wyjdźcie na dwór! Kolejne szkolenie o wodzie już 27 kwietnia.

Dzień Bobrów

Bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju i jednocześnie jeden z tych gatunków, które generują najpoważniejsze konflikty na linii przyroda-człowiek. Są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami, jest to jedyne zwierzę (po człowieku) potrafiące na taką skalę manipulować środowiskiem.
Chroniąc bobra, chronimy wiele rzadkich i ginących gatunków roślin i zwierząt związanych z mokradłami. Ku utrapieniu ludzi, bobry nie ustają w pracy na rzecz klimatu, bioróżnorodności i retencji. Czyli również na rzecz człowieka.
Polecamy nasz pakiet edukacyjny o bobrach dostępny na stronie EkoKalendarz.pl.

Czytaj więcej

Dzień Ptaków

Jutro Dzień Ptaków i to nie jest Prima Aprilis. Nauczycielom i edukatorom poleca się pakiet edukacyjny o 🐦🐧🦆🐥🦉🦅🦩🦢🦜🦚🦃🐓
Jak zwykle do znalezienia w EkoKalendarzu: Dzień Ptaków - pakiet edukacyjny. A przy okazji przypominamy o pakiecie na Dzień Ptaków Wędrownych.

Dzień doceniania chwastów

Zmora i wróg ogrodników. Niechciane, natrętne, niepożądane. Trzeba je zwalczać, usuwać, pozbywać się, wyrywać, niszczyć. Co to takiego? Oczywiście chwasty.
W Światowym Dniu Doceniania Chwastów, obchodzonym corocznie 28 marca, chcemy przekonać Was, że chwasty są bardzo ważnym elementem ekosystemów, a dodatkowo wiele z nich ma wartość użytkową, a w dodatku są piękne.

Czytaj więcej

Nareszcie wiosna

Kiedy tylko zaczyna pojawiać się pierwsze wiosenne słońce, nogi zwykle same niosą do lasu czy na łąkę, a później z każdym słonecznym dniem zbliżającym nas do lata przyroda jest coraz bujniejsza, pachnąca i trudno się oprzeć spacerom i wycieczkom. Doceniliśmy kontakt z przyrodą w trakcie kolejnych lockdownów w poprzednich latach. Teraz znów natura może nam wszystkim pomóc ukoić nerwy, uspokoić się, oderwać od obrazów wojny.
Wykorzystajmy ten zew przyrody i dajmy się ponieść naturze. Zabierz nowych znajomych, przyjaciół, uczniów do swojego ulubionego parku lub lasu. Spacer pełen uważności, wsłuchiwanie się w szelest powoli zieleniących się gałązek i śpiew ptaków, wygrzewanie się w promieniach słońca, dotykanie miękkiego mchu i chropowatej kory, tropienie wiosennych kwiatów i pierwszych motyli... wystarczy o tym tylko czytać i już robi się jakoś lepiej.
W pakiecie edukacyjnym na rozpoczęcie wiosny znajdziecie kilka propozycji zabaw, obserwacji i gier terenowych dla rodzin, grup przyjaciół czy klas.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Lasów

Dopiero co Was zachęcaliśmy do spacerów po lesie, ciągle Was do tego zachęcamy, bo las uzdrawia, wycisza, regeneruje itd. Ale nie zawsze. Niestety podczas naszych regularnych odwiedzin w podłódzkich lasach ciśnienie często nam rośnie zamiast spadać, bo okazuje się, że znów zniknął kawałek ulubionego lasu, znów słychać dźwięk pił, witają nas tabliczki o zakazie wstępu, bo wycinka.
W zeszłym i jeszcze poprzednim roku Lasy Państwowe cięły i cięły. W 2020 i 2021 sprzedały łącznie około 80 milionów metrów sześciennych drewna. Dużo. Skalę wyrębów widać gołym okiem właściwie w całej Polsce.
Dowiedz się więcej i skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych o lasach.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Mórz

W przypadającym dzisiaj Światowym Dniu Mórz z niepokojem spoglądamy w kierunku Morza Czarnego. Walki w Rezerwacie Biosfery Morza Czarnego (http://bsbr.org.ua/) największym chronionym obszarze na Ukrainie, wpisanym na Międzynarodową Listę Konwencji Ramsarskiej - spowodowały widoczne z kosmosu pożary.
Inwazja Rosji na Ukrainę stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale ma i będzie mieć również ogromny i długofalowy wpływ na środowisko Ukrainy i całego regionu.
Ponad 902 ekspertów oraz 156 organizacji zajmujących się prawem międzynarodowym, ochroną środowiska i prawami człowieka z ponad 75 krajów, podpisanych pod listem otwartym, ostrzega przed kosztami środowiskowymi wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej

Pomoc dla wszystkich uchodźców niezależnie od narodowości

Domagamy się takiej samej pomocy dla wszystkich uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy niezależnie od ich narodowości.
Od najazdu Rosji na Ukrainę przybywają do Polski osoby uciekające przed atakami rosyjskich wojsk. Wśród nich są zarówno obywatele i obywatelki Ukrainy, jak również osoby pochodzące z innych państw, które w Ukrainie znalazły swój dom. Pamiętajmy, że wszyscy oni uciekają przed tym samym wrogiem i są w takiej samej sytuacji. Wszyscy oni muszą zostać wpuszczeni do Polski i traktowani na takich samych zasadach. Stąd, zarówno działania na samej granicy, jak i planowane przez polski rząd przepisy, muszą objąć w takim samym stopniu pomocą i ochroną wszystkich uciekających.

Czytaj więcej

Prezydent Duda zawetował Lex Czarnek

Zwyciężyła wolna szkoła!
Dziś ok. godz. 14.10 Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę Lex Czarnek. “Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili” - powiedział prezydent. To wspaniała i oczekiwana przez nas wiadomość. Polska szkoła wciąż jest wolna! Presja obywatelek i obywateli ma sens!
Jest to jedyna właściwa decyzja, bo ustawa Lex Czarnek to złe prawo, które przyniosłoby niepowetowane szkody w polskiej edukacji. Prawo, które zostało zbudowane na fałszywych przesłankach i potrzebie scentralizowanej kontroli.

Czytaj więcej

Żyrafa na rowerze. Bajka o uchodźcach z Ukrainy

💙💛 W 2018 roku wydaliśmy bajkę kamishibai pt. „Żyrafa na rowerze” autorstwa Rafała Witka zilustrowaną przez Joanna Rusinek. Opisuje ona historię rodzeństwa Tatiany i Dawida oraz ich rodziców, którzy na skutek wojny musieli uciekać ze swojego domu. Przypominamy tę bajkę dzisiaj mając nadzieję, że rodziny takie jak Tatiany nie będą musiały uciekać ze swojej ojczyzny, a te które już uciekły będą mogły bezpiecznie wrócić do swoich domów lub znaleźć nowy dom w Polsce - tak jak rodzina bohaterki bajki.
Wiemy jak trudno jest towarzyszyć dzieciom i tłumaczyć im świat w sytuacji, gdy sami jesteśmy przerażeni, zdezorientowani i smutni. Być może bajka „Żyrafa na rowerze” pomoże Wam w tych rozmowach.

Czytaj więcej

Dzień Języka Ojczystego

W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego chcieliśmy podzielić się z wami pięknem naszego języka (oraz finezją i humorem naukowców, którzy wymyślają nazwy nowo odkrytym i opisanym gatunkom).
Krocznik odwrotnik, kruszynka rdzawoczułka, obnażacz kwaśnicówka, opuchlak chropawiec, piórolotek śnieżynka, plujka burczało, pobzyga cebularz, tantniś krzyżowiaczek, zmięk żółty... Czytasz te nazwy i od razu ten wietrzny szary lutowy poniedziałek wydaje się przyjemniejszy.

Czytaj więcej

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

1% najbogatszych ludzi na świecie jest odpowiedzialny za dwukrotnie większą emisję CO2 niż 50% najbiedniejszych.
Dane dotyczą lat 1990-2015. W ciągu tych 25 lat ilość CO2 w atmosferze podwoiła się. Jak donosi raport Oxfam i Sztokholmskiego Instytutu Środowiska pt. „Confronting Carbon Inequality” z września 2020 roku 10% najbogatszych na świecie osób, czyli 630 mln, odpowiada za ponad połowę emisji (52%), z czego 15% emisji to „zasługa” jednego procenta krezusów z dochodami netto powyżej 109 tys. dolarów rocznie. Biedniejsza połowa mieszkańców Ziemi (zarabiających poniżej 6 tys. dolarów rocznie) ponosi odpowiedzialność za 7% emisji CO2.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
Według raportu Oxfam z 2020, najbogatszy jeden procent ludzkości posiada dwa razy więcej niż 6,9 miliarda ludzi. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła nierówności, najbogatsi powiększyli swoje majątki, podczas gdy kolejne miliony pogrążały się w ubóstwie.

Wspomnienia z planety Ziemia

Jest rok 2103. Wojtek ma 11 lat i jedno marzenie: chce wyjść na dwór i odetchnąć świeżym powietrzem. Ale mieszka na planecie, która umarła, dlatego przy każdym wyjściu musi zakładać szczelny kombinezon i maskę, a do szkoły przedostawać się tunelami. Dawny świat zna tylko ze starych książek i filmów.
Polecamy "Wspomnienia z Planety Ziemia. W tunelach" autorstwa Moniki Kamińskiej. Książka wydana przez Wydawnictwo Mamania pod patronatem Źródeł. I zapraszamy na spotkanie on-line z autorką!

Czytaj więcej

Rząd planuje rzeź dzików

Pod pretekstem "walki z ASF" rząd planuje zabić w najbliższym czasie nawet 2 miliony dzików. Prasa do ilustracji artykułów na ten temat wykorzystuje "Mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce". Zwróćcie jednak uwagę, że pokazuje ona głównie "ogniska" w hodowlach świń, gdzie nawet ponad tysiąc świń jest zamkniętych w budynku i intensywnie tuczonych. Takich umęczonych zwierząt żyje w Polsce ponad 11 milionów, żyją niecały rok i trafiają do ubojni.

Czytaj więcej

Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu i sprawiedliwej transformacji

Właśnie TERAZ decyduje się przyszłość mieszkanek i mieszkańców Bełchatowa i całego regionu. Wydobycie węgla, które definiowało życie w mieście i jego okolicach przez ostatnie kilka dekad, nieodwołalnie trafiło na cenzurowane. Już wiadomo, że trzeba szukać lepszych, zdrowszych źródeł energii. Ale czy młodzież z regionu bełchatowskiego też to wie? Czy mają świadomość, że ich przyszłość nie będzie wyglądała tak, jak życie ich rodziców i dziadków? planują swoją przyszłość i karierę w oparciu o rzetelną wiedzę o tym jakie zmiany szykują się w regionie
Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych i średnich regionu bełchatowskiego na bezpłatne szkolenie on-line "Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu i sprawiedliwej transformacji". Warsztat jest bezpłatny.
Szkolenie odbędzie się 3 listopada o godzinie 17:00 (uwaga, termin zmieniony z 27.10 na 3.11). Potrwa 1,5 godziny i dla większej dostępności odbędzie się on-line.
Zgłoszenia przyjmujemy poprzez prosty i krótki formularz

Czytaj więcej

Dzień Nauczyciela

W Dniu Nauczyciela życzymy wszystkim uczniom i uczennicom, nauczycielom i nauczycielkom oraz rodzicom WOLNEJ SZKOŁY. Szkoły, która otwiera horyzonty i przygotowuje do wyzwań XXI wieku. Szkoły wolnej od dyskryminacji, przemocy, strachu i kontroli. Szkoły, która uczy niezależności myślenia, a nie ślepego posłuszeństwa władzy. Która inspiruje, rozbudza ambicje i wyobraźnie, a nie wtłacza w schematy i równa w dół. Chcemy szkoły wolnej od przesądów, w której liczą się wiedza i fakty, nie opinie ministra czy kuratorów. Chcemy szkoły, w której wartością jest każdy człowiek. Szkoły opartej na zaufaniu i współpracy, poszanowaniu godności i wzajemnym szacunku.

Dlatego dziś na naszym profilu widzicie czerwoną ekierkę, symbol sprzeciwu wobec absurdom Lex Czarnek. Nie chcemy by ziściła się czarna wizja szkoły.

Czytaj więcej