menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2017-09-06, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.Problem smogu powraca jak bumerang każdej jesieni i zimy. W ostatnich latach zauważany jest nie tylko przez mieszkańców, ale i media, samorządowców i polityków. Według analiz Polska jest jednym z najbardziej zadymionych krajów w Europie. Konsekwentne działania organizacji pozarządowych m.in. Polskiego Alarmu Smogowego, przyczyniły się do zdecydowanych działań samorządowców w niektórych regionach Polski.
Samorządy województw małopolskiego i śląskiego, wdrożyły w życie uchwały smogowe. Uchwalenie przepisów przez samorządy wojewódzkie nie spowoduje od razu, że spadnie liczba pyłów dostających się do atmosfery. Niemniej krok w dobrym kierunku został wykonany. Jednak, by walka ze smogiem była skuteczna, należy działania antysmogowe wprowadzać szeroko. Od przemyślanej polityki antysmogowej na szczeblu krajowym, przez działania samorządów regionalnych i lokalnych, po działania indywidualne posiadaczy pieców i nie tylko. Dlaczego tak szeroko? Należy pamiętać, że smog nie zna granic. Powstały na jednym obszarze może być dotkliwy i dokuczliwy dla mieszkańców innego terenu.
Szkodliwy wpływ smogu na nasze organizmy jest już udowodniony naukowo, w tym roku natężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 znacznie przekraczało dopuszczalne normy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w miesiącu styczniu zmarło o 11 tys. Polaków więcej niż w roku poprzednim. Można zatem przypuszczać, że ten nagły wzrost zgonów jest spowodowany wpływem zanieczyszczenia powietrza.
Smog nie bierze się znikąd, coraz częściej pojawia się równolegle termin ubóstwa energetycznego. To powoduje, że mieszkańcy chcąc ogrzać swoje mieszkania, a nie posiadając dostatecznych zasobów finansowych, palą w piecach śmieciami lub niskiej jakości węglem. Pomoc najuboższym może w pewnym stopniu ograniczyć smog i jego zgubny wpływ na zdrowie. Wiemy jak i co poprawić, by ograniczyć smog, i jego konsekwencje.
Wymiana doświadczeń i partycypowanie w zmianach w tym zakresie, będzie możliwe podczas II Ogólnopolskiego Seminarium Samorządowego pod tytułem: „Smog cichy zabójca – jak skutecznie rozwiązać problem”. Wydarzenie organizowane przez Fundację REGION PLUS odbędzie się w dniach 11-12 października 2017 roku, a obrady będą się toczyć w Centrum Konferencyjnym ZAWISZA w Bydgoszczy.
Seminarium zbudowane jest z sześciu bloków tematycznych:
  • realizacja pakietu klimatyczno - energetycznego UE w miastach i gminach,
  • problemy zdrowotne mieszkańców konsekwencją zanieczyszczenia powietrza,
  • ubóstwo energetyczne przyczyną zjawiska niskiej emisji,
  • efektywność energetyczna skutecznym sposobem na ograniczanie niskiej emisji,
  • budownictwo energooszczędne szansą na czyste powietrze,
  • wymiana dobrych praktyk w zakresie walki ze smogiem korzyścią dla mieszkańców miast i gmin.

Organizowane przez Fundację Region Plus seminarium ma być płaszczyzną, która umożliwia samorządowcom, naukowcom i biznesowi odpowiedzialnemu społecznie współpracę w ograniczaniu szkodliwego smogu. Nie można walki ze smogiem odkładać na kolejne lata, ona musi zostać rozpoczęta już teraz i dziś, bo zdrowie mamy tylko jedno.

Informacje na temat seminarium są dostępne na stronie www.ecometropolis.eu.Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery