menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2015-11-10, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.

Metale: cyna, tantal, wolfram i złoto są kluczowe dla produkcji telefonów komórkowych, komputerów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. Występują głównie w Afryce i – niestety – głównie na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi. Producenci elektroniki kupują surowce pozyskiwane na tamtych terenach, ale nie sprawdzają, w jakich warunkach są one wydobywane, bo nie muszą.

Tymczasem duża część kopalń kontrolowana jest przez brutalne grupy zbrojne, które wyzyskują pracowników, w tym dzieci, wymuszają od nich haracze i drastycznie łamią prawa człowieka. Dochody ze sprzedaży surowców służą im do zakupu broni i dalszego finansowania konfliktów i działań militarnych. To dlatego surowce te określa się jako „minerały konfliktu” To dlatego nasze telefony ociekają krwią.

Ale możemy to zmienić! W Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem prawa, które ma szanse ukrócić handel minerałami konfliktu. Jeśli państwa wspólnoty poprą projekt przygotowany przez Parlament Europejski, wówczas wszystkie firmy wykorzystujące cynę, tantal, wolfram i złoto do swoich produktów będą miały obowiązek śledzenia szlaku ich dostaw. Oznacza to, że będą musiały sprawdzać czy surowce, które kupują nie finansują konfliktów zbrojnych, a ich wydobycie nie narusza praw człowieka. Firmy będą też zobowiązane do upubliczniania swoich raportów na ten temat.

Chcesz, by Twój telefon był etyczny? Podpisz petycję!Źródło: http://mineralykonfliktu.pl/, kampania prowadzona przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności.Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery