menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2014-09-27, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.

Któż z nas nie zna bajek Braci Grimm? Opowieści o złym wilku zjadającym Czerwonego Kapturka czy siedem naiwnych koźląt? Dawne baśnie i legendy przedstawiają wilka jako krwiożerczą bestię, pożerającą zwierzęta i atakującą ludzi. Tak naprawdę wilk to piękne, inteligentne zwierzę, które unika człowieka. Zamieszkuje lasy i jest tam bardzo potrzebne. Podobnie ważny jest ryś, nazywany Księciem Puszczy Białowieskiej, w dawnych czasach nie darzony sympatią człowieka. Ten dziki kot prowadzi skryty tryb życia, a to, co tajemnicze, wydawało się niebezpieczne i złe. Każde zwierzę, również drapieżne, pełni ważną rolę w przyrodzie.

W Polsce wilki i rysie są zwierzętami chronionymi. Jest ich mało. Nie dajmy im zginąć - przekonajmy kogo tylko się da, że wymagają ochrony. A możemy to zrobić przystępując do konkursu: Tajemnice wilka i rysia w prastarej Puszczy – jak polubić i chronić duże drapieżniki? Wystarczy wymyślić historię o wilku lub rysiu, a może o obydwu tych ssakach, a wyobraźnia sama podpowie, jakie pasują do niej rysunki – i komiks prawie gotowy!

Opowiastka może mieć miejsce w Puszczy Białowieskiej lub zupełnie innym lesie. Jej zadaniem jest pokazanie zwyczajów drapieżników oraz przekonanie czytelników o ich zagrożeniach i potrzebie ochrony – zatem bohaterowie Waszych opowieści to postaci pozytywne. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z regulaminem konkursu.

Przysyłajcie prace do dnia 31 października 2014r. do naszego parku. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – aparaty fotograficzne, odtwarzacze CD. Mamy dużo niespodzianek . Zwycięzców i wyróżnionych już dziś zapraszamy na uroczysty wernisaż i odwiedziny w naszym przyrodniczym Muzeum.

Zainteresowanych zachęcamy do pogłębienia wiedzy o wilku i rysiu, na przykład poprzez lekturę artykułów: Naga prawda o wilku. Matecznik Białowieski. 4/2012; W mateczniku gnieździ się ryś bystry. Matecznik Białowieski. 1/2007, które znaleźć można na stronie: Białowieskiego Parku Narodowego.

A w razie jakichkolwiek wątpliwości możecie wszystkiego dowiedzieć się dzwoniąc na numer telefonu: 85 6829733 lub pisząc na adres e-mail: hschmidt@bpn.com.pl
Hanna Schmidt
Starszy specjalista d/s edukacji
Białowieski Park Narodowy

Dokumenty do pobrania:
1. Regulamin,
2. Oświadczenie.

Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery