menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2014-06-02, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska wybierzemy się 5 czerwca na spacer wzdłuż warszawskiej Wisły z Przemkiem Paskiem z Fundacji Ja Wisła. Wspólnie doświadczymy bogactwa nadwiślanego wybrzeża i odkryjemy tajemnice miejskiego odcinka rzeki.

"Spotkamy się pod barem Pod Rurą. znanym tez jako bar Syrenka. Jak wszyscy browerzyści wiedzą ten ostatni Mohikanin "szlaku orlich gniazd" znajduje się na Wybrzeżu Gdyńskim, 50 metrów od Mostu Gdańskiego w stronę Cytadeli. W zasadzie to tam są dwa mosty i ten dzisiejszy kolejowy powinien się własnie nazywać Gdyński.

Słów kilka powiem o Twierdzy czarnego dwugłowego orła i strategicznym znaczeniu Kolei Kowelskiej, dla której rzeczony most pobudowano. Cytadela to też cegła Wisłą na jej budowę spławiana i flota rosyjska, do zwalczania Powstańców Styczniowych cumująca u jej stóp. Ale po kilkuset metrach skończy się beton bulwaru i dalsza trasa wieść będzie po niezwykle malowniczym żoliborskim odcinku Wisły. Joli bord - piękny brzeg, jedyny w Warszawie odcinek całkowicie kamienisty. Polodowcowe głazy jak kioski ruchu. Wielkie rafy. Wodospady i rzeka w rzece. Podczas niskiego stanu wody kamienie z dna wynurzają się jak zęby rekina. Na nich czarne ptaszyska suszą zmoknięte skrzydła - to kormorany, coraz częstszy widok w Warszawie.

Doły wyszorowane przez wodę w dnie rzeki za rafą mają po piętnaście metrów. W tych czeluściach śpią całe szwadrony stukilowych sumów, nocami wyruszających na łowy. Wabią je czerwone lampy kominów elektrociepłowni Żerań odbijające się w wiślanej toni. Na tym kominie wisi budka dla sokoła (miał być wędrowny, a zamieszkała pustułka), jako symbol proekologicznej polityki firmy Vattenfall, poprzedniego właściciela EC Żerań, która zainstalowała filtry wyłapujące 90% sadzy z kominów. Odwiedzimy bobry mieszkające pod Mostem Grota i tajemniczą wyspę zimorodków. Grasują tam sarny i dziki, a dawniej w tym miejscu był obóz romskich cyganów. Spacer zakończymy na Kępie Potockiej przy pętli 185 na ul. Gwiaździstej".

Przemek Pasek

Spacer jest otwarty dla wszystkich i bezpłatny. Prowadzenie: Przemek Pasek

KIEDY: 5 czerwca, czwartek, o godz. 18:00

GDZIE: ul. Wybrzeże Gdyńskie 2, pod dawnym barem "Syrenka" zwanym "Pod rurą" .

Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery