menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2013-03-08, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.

Zapraszamy na wykłady Marcina Popkiewicza.

Część 1 – Świat na rozdrożu
g. 16:30-18:15

Od pokoleń wszystko wokół nas rośnie wykładniczo – liczba ludności, ilość pieniędzy, światowy PKB, zużycie energii, wydobycie metali, produkcja żywności i szereg innych wskaźników, cieszących oko ekonomistów.
Mamy naturalną tendencję do wyobrażania sobie, że przyszłość będzie kontynuacją tego, co się działo w przeszłości. Cóż – wiele wskazuje na to, że nie będzie taką kontynuacją, w każdym razie nie dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki żyjemy, i to, jakie wartości wyznajemy, zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania. A czy na lepsze, czy na gorsze, zależeć będzie od decyzji, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w nadchodzących latach.
Trendy w gospodarce, energii i środowisku łączą się w jedną spójną i równie niesamowitą, co niepokojącą całość. I właśnie temu splotowi wydarzeń i obecnej sytuacji świata przyjrzymy się na spotkaniu.

Część 2 – Zmiana klimatu
g. 18:30-20:00

Zmiany klimatu miały miejsce na długo wcześniej, zanim pojawili się ludzie, i na znacznie większą skalę. A więc może nie ma sensu przejmować się tą obecną?
Nawet jeśli faktycznie się ociepla, to co z tego? Nawet jeśli gdzieś tam przestanie padać i przyjdą susze, stopnieją lodowce lub przyjdzie jakiś huragan, to przecież można z tym żyć, zaadaptować się, a w ostateczności przenieść w inne miejsce. Polska na ociepleniu się klimatu tylko skorzysta – zaoszczędzimy na izolacji i rachunkach za ciepło, będziemy uprawiać winorośl, skończą się okropne mrozy i problemy drogowców ze śniegiem, a bałtyckie plaże staną się znacznie milszym miejscem – to do nas przyjadą turyści, a nie nad okropnie upalne Morze Śródziemne. Myśli tak wielu Polaków.
Czy zatem jest się czym przejmować? Żeby to ocenić, odbędziemy wycieczkę w przeszłość – aby zrozumieć, jak działanie różnych czynników, takich jak aktywność Słońca i wulkanów lub zmiany orbity Ziemi, wpływa na zmiany klimatu.
Będziemy w stanie porównać ówczesne zaburzenia z obecnym wpływem człowieka i ocenić, jaki może być efekt naszych działań.

Marcin Popkiewicz – fizyk, redaktor naczelny portalu ZiemiaNaRozdrozu.pl, autor książki Świat na rozdrożu, tłumacz i autor polskiej adaptacji książki ZRÓWNOWAŻONA ENERGIA – bez pary w gwizdek, przewodniczący polskiego oddziału ASPO (The Association for the Study of Peak Oil and Gas).Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery