menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2012-09-28, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.

Ekowystawa „Gmina z klimatem” w Łodzi

Najlepsze działania ekologiczne gmin dotyczące oszczędzania energii i ochrony klimatu są tematem wystawy „Gmina z klimatem”, prezentowanej do 12 października w Centrum Handlowym Port Łódź przy wejściu W2, na zewnątrz.

Na wystawie można poznać dobre praktyki laureatów konkursu „Gmina z klimatem”, czyli samorządów wdrażających innowacyjne działania na rzecz oszczędności energii i pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Wśród nagrodzonych przez Fundację EkoRozwoju i Ministerstwo Środowiska siedmiu gmin są: Bielsko-Biała, Częstochowa, Legnica, Tarnów, Niepołomnice, Piaseczno i Szczawnica. Poniżej krótkie informacje o laureatach.

Tematem ekspozycji są również zmiany klimatyczne. Na plakatach zostały przedstawione przykłady działań, które każdy z nas może podjąć, aby nie przyczyniać się do zwiększania się problemu; np.: gotowanie pod przykrywką może dać 30% oszczędności energii, do jazdy rowerem potrzeba tylko kalorii z jedzenia – a rower można już mieć za cenę jednego tankowania do pełna, wyłączanie urządzeń z prądu zamiast ciągłego podtrzymywania zasilania typu stand by, to oszczędność nawet do 100 zł rocznie, a dzięki wymianie tradycyjnych żarówek na energooszczędne LED nasz rachunek za światło może być mniejszy nawet o 90%.

Wystawa jest elementem ogólnopolskiej kampanii Fundacji EkoRozwoju w ramach projektu "Klimatyczna Energia". Jego celem jest promocja proekologicznych działań dotyczących energii i ochrony klimatu. Przedstawiamy przykłady działań dotyczących energii, które możemy podjąć, aby nie przyczyniać się do zwiększania się tego problemu.

LAUREACI KONKURSU | NAGRODZONE GMINY

• Legnica - odnawialny biogaz
W Legnicy energetycznie wykorzystuje się nawet odpady. Na Składowisku Odpadów Komunalnych działą instalacja o mocy instalacji 400 kW do pozyskiwania biogazu składowiskowego i przetwarzania go na energię elektryczną oraz cieplną. Rocznie przetwarza się ok. 5,2 mln m3 biogazu. Ilość powstałej energii elektrycznej wynosi ok. 9 200 MWh i wystarcza na zaspokojenie potrzeb energetycznych ok. 5 100 gospodarstw domowych. Podobne rozwiązanie działa na terenie oczyszczalni ścieków wykorzystując osady pościekowe. Legnica inwestuje też w termomodernizacje, systemy solarne i energooszczędne oświetlenie.

• Bielsko-Biała - pełna równowaga
Bielsko-Biała jest krajowym liderem działań na rzecz zrównoważonej energii. Począwszy od likwidacji nieefektywnych kotłowni węglowych w budynkach publicznych i stopniową ich wymianę u mieszkańców miasta, poprzez termomodernizacje budynków mieszkalnych i gminnych, wykorzystanie biogazu z wysypiska śmieci i oczyszczalni ścieków do produkcji prądu i ciepła, pompy ciepła ogrzewające miejską pływalnię po programy wspierające instalacje kolektorów słonecznych na obiektach publicznych i domach jednorodzinnych. Istotnym uzupełnieniem działań inwestycyjnych jest aktywność edukacyjna i promocyjna Bielska-Białej w tematach związanych z oszczędzaniem energii, wykorzystaniem jej odnawialnych źródeł i ochronę klimatu.

• Częstochowa - czyste ciepło dla szkół
Częstochowa wprowadziła połączony z termomodernizacją, modelowy w skali kraju program zarządzania oszczędzaniem energii w 121 gminnych obiektach oświatowych, w których ograniczono już emisję gazów cieplarnianych o ponad 20%."

• Szczawnica - słoneczna energia w domach
W Szczawnicy, dzięki gminnemu programowi zakupu i montażu kompletnych systemów solarnych dla mieszkańców udało się już zainstalować 1574 sztuk kolektorów słonecznych. W rezultacie zmniejszono zużycie węgla o 50%; oleju opałowego o 25%; energii elektrycznej o 25%.

• Tarnów - szkolne termomodernizacje
Tarnów zainwestował w termomodernizację obiektów miejskich obejmującą również instalacje solarne przygotowujące ciepłą wodę użytkową. Program objął 23 szkoły, 11 przedszkoli i 7 budynków użyteczności publicznej. Efektem realizowanych inwestycji jest znaczne, przekraczające w części obiektów nawet 50%, ograniczenie emisji CO2 - gazu odpowiedzialnego za zmiany klimatyczne.

• Niepołomice - energiczniej niż Unia
Niepołomice postawiły sobie ambitniejszy program niż Unia Europejska zakładając zmniejszenie do 2020 roku emisji dwutlenku węgla ponad 20%. Dzięki powstałym instalacjom solarnym i pompom ciepła, wykorzystaniu biomasy, termomodernizacjom, wymianie punktów świetlnych oraz instalacji liczników energii elektrycznej umożliwiających bieżącą kontrolę zużycia energii do roku 2013 uda się zaoszczędzić przynajmniej 10% energii zużywanej w budynkach komunalnych.

• Piaseczno - zintegrować energię
Piaseczno stawia na nowoczesne rozwiązania. Gmina wprowadziła modelowy w skali kraju program oszczędności energii w budynkach mieszkalnych różnych właścicieli w ramach tzw. Zintegrowanej koncepcji rozwoju obszaru urbanistycznego. W praktyce Piaseczno skutecznie wykonuje termodernizacje szeregu budynków, wykorzystuje jako źródło energii odnawialnej biogaz z osadów pościekowych oraz wykonało inteligentny system oświetlenia ulicznego w technologii LED i stawia na młode pokolenie.

Więcej informacji: www.eko.org.pl/klimat

Ekspozycję w Łodzi organizuje Fundacja EkoRozwoju we współpracy z Centrum Handlowym Port Łódź.
Kampania „Klimatyczna Energia” finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery