menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2012-06-18, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.

konkurs foto

Dlaczego spotykani w trakcie podróży do krajów Afryki czy Azji rolnicy, pasterze czy rybacy mówią, że nie są w stanie się wyżywić odkąd pogoda stała się nieprzewidywalna? Dlaczego na tanzańskim safari przez 3 dni padało, choć pora deszczowa teoretycznie miała skończyć się przed planowaną wycieczką? Dlaczego na Karaibach można spotkać ludzi śpiących z dala od swoich domów w obawie przed huraganami, które przecież zdarzały się tam od dawna, a na znikających pod wodą Malediwach mówi się o nie tylko turystycznym ale wręcz apokaliptycznym last minute? No i dlaczego w Mexico City zdarza się, że nie ma wody, w ogóle!

Jest jedna wspólna odpowiedź: to przez zmiany klimatu. Zmiany klimatu dotykają, w pierwszej kolejności najbiedniejszych, których nie stać na szybkie przeciwdziałanie i adaptację do nowych warunków. Ich skutki wpływają na stan środowiska i życie ludzi w krajach rozwijających się, nazwanych umownie Globalnym Południem. Więcej ludzi choruje na tropikalne choroby, bo strefa tropików powiększa się. Katastrofy naturalne są o wiele bardziej intensywne i ludziom trudniej powrócić po nich do normalnego życia. Z powodu susz, lub też powodzi, katastrof naturalnych, bądź podnoszenia się poziomu morza, ludzie mają problemy z dostępem do wody pitnej, i nie mogą się wyżywić. Pojawiają się migranci klimatyczni, których wyspiarskie kraje powoli znikają z powierzchni planety. Kurczą się zasoby, np. woda, a to prowadzi do konfliktów między sąsiadami, plemionami, narodami.

Spróbuj to dostrzec i sfotografować! Wyślij zdjęcie i wygraj nasz konkurs fotograficzny! Szukamy fotografii, które nie tylko dobitnie pokażą, jak mocno Globalne Południe doświadcza zmian klimatu, lecz także jak pomysłowo i skutecznie jego mieszkańcy adaptują się do nowych, nieprzewidywalnych warunków. Oprócz wartości artystycznej zdjęcia liczyć się będzie załączony opis i pomysłowość w podejściu do tego trudnego tematu. Może ktoś odnajdzie przebranżowionych pasterzy w Etiopii, sfotografuje innowacyjne metody pozyskiwania wody, albo akcje sadzenia drzew na obszarach narażonych na erozje. A może ktoś uchwyci komara malarycznego w górskich, jeszcze niedawno wolnych od malarii rejonach Afryki? Nawet najbardziej nietypowe lub zrobione przypadkowo zdjęcia będą miały szansę.
Ten konkurs to prawdziwy test na pomysłowość, spostrzegawczość i uwaga (!) odpowiedzialną turystykę.

Jak wziąć udział w konkursie? W celu przystąpienia do konkursu należy zapoznać się z regulaminem, wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go wraz ze zdjęciem/ami w formie podanej w regulaminie na adres: konkurs@globalnepoludnie.pl
Termin nadsyłania zdjęć: 23 września 2012 r.
Do wygrania: Nagroda Główna – 5700 zł
Nagroda Publiczności – 950 zł
10 wyróżnień – 10 x 280 zł
Oprócz nagród finansowych, nagrodzonych 12 fotografii znajdzie się w kalendarzu edukacyjnym na 2013 r. wydanym przez Polską Zieloną Sieć.
Jury konkursu wybierze laureatów Nagrody Głównej i 10 wyróżnień. Internauci będą mogli głosować na ich zdaniem najlepszą fotografię w konkursie za pośrednictwem strony konkurs.globalnepoludnie.pl między 25 września a 5 października. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 10 października, a wręczenie nagród nastąpi w drugiej połowie października w Warszawie, podczas corocznej imprezy Polskiej Zielonej Sieci pod nazwą NOC DLA AFRYKI.Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery