menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2011-08-28, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.

. Zapraszamy do udziału w VI Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbędzie się w dniach 10-17 września 2011 w Warszawie. Szczególnie polecamy sesję "CSR kontra greenwashing. Rola organizacji ekologicznych w zazielenieniu biznesu", której gospodarzem jest Polska Zielona Sieć. Termin: piątek 16 września, godz. 15.00-17.00. Zaproszeni paneliści: Janusz Reichel (CSR Impact) oraz Karolina Maliszewska (Fundacja Sendzimira).

Celem sesji będzie szukanie odpowiedzi na pytanie, czy organizacje ekologiczne mogą i powinny kooperować z biznesem i jak powinny to robić, by pozostawać "czystymi" i wiernymi swojej misji. A może rozwiązaniem jest nie różnie rozumiana "współpraca", tylko samodzielne realizowanie misji społecznej i ekologicznej ale metodami biznesowymi?

Specyfiką wielu organizacji ekologicznych jest misja zorientowana na kontrolowanie i krytyczne opiniowanie działań sektora prywatnego i publicznego, a czasami również czynne im przeciwdziałanie. Ponad 10 lat temu pozarządowy ruch ekologiczny musiał zmagać się z wykreowanym głównie medialnie zjawiskiem "ekoharaczy" czy "ekoterroryzmu". Oddolną inicjatywą sektora było m.in. ustanowienie Karty Etycznej POE oraz wiele wewnątrzsektorowych dyskusji nt. etyki i granic wykorzystywania uprawnień w postępowaniach administracyjnych. Przeprowadzane później badania (np. www.tnz.most.org.pl/pl/read.php?id=21) dowodzą, że obecnie problem "ekoharaczy" nie jest identyfikowany jako poważny ani przez przedsiębiorców, ani przez same organizacje.

W dzisiejszej rzeczywistości pojawiają się jednak nowe wyzwania etyczne. Nie tylko walka z biznesem może być uznawana jako nieetyczna, ale też taka "współpraca", w której przedsiębiorcy kupują sobie zielony wizerunek" kosztem finansowania działań ekologicznych, często zresztą wątpliwych merytorycznie. Kiedy możemy mówić o CSR, a kiedy jest to już tylko PR i greenwashing? Czy organizacje współpracujące z biznesem mogą być wiarygodne jako organizacje strażnicze? A może organizacje powinny przejmować od biznesu metody działania aby skuteczniej realizować swoją misję?

Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery