menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2009-09-01, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.

Zakupy na początek roku szkolnego z czystym sumieniem

„Kupuj odpowiedzialnie zabawki” to kampania, która zwróci uwagę na prawdziwe koszty tanich dóbr z krajów azjatyckich. Wiemy, że rodzice i uczniowie chcą, aby przybory szkolne nie były produkowane przy wykorzystaniu pracy dzieci.

1 września 2009
80% zabawek w sklepach pochodzi z Chin i innych krajów azjatyckich, gdzie prawa człowieka i prawa pracownicze są nagminnie łamane. „Kupuj odpowiedzialnie zabawki” to część europejskiej kampanii na rzecz poprawy sytuacji robotników zatrudnionych przy produkcji artykułów dla dzieci. Bierzemy przemysł zabawkarski pod lupę, z przekonaniem że żadne dziecko nie chciałoby się bawić klockami ani korzystać z piórników okupionych cudzą krzywdą. Chcemy uświadomić to zwłaszcza młodym rodzicom i nauczycielom. Wraz z innymi organizacjami broniącymi praw człowieka nalegamy, aby wielkie firmy brały na siebie odpowiedzialność za warunki, w jakich produkowane są artykuły z ich znakiem handlowym. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom. Praca dzieci wciąż zdarza się, również w zakładach produkujących dla najpopularniejszych marek. Do ciężkiej pracy w niebezpiecznych warunkach zatrudniane są w szczytowym sezonie nawet 13 letnie dzieci. Śmierć 17 latka w fabryce produkującej akcesoria papiernicze marki Disney wywołała protesty wielu osób z całego świata. Skłoniło to firmę do zaangażowania w walkę z nadużyciami w chińskich fabrykach. Fakt, że koncern wymógł na fabryce Yiuwah rzetelne sprawdzanie wieku zatrudnianych osób, jest częściowym sukcesem.

Firmy, które przykładają dużą wagę do projektowania atrakcyjnych przyborów papierniczych, często przykładają małą wagę do przestrzegania praw pracowników, którzy je produkują. Nagminnie wymagają od azjatyckich dostawców bardzo niskich cen oraz bardzo krótkich terminów dostaw, co skłania kierownictwo fabryk do nadużyć, łamania krajowego prawa pracy oraz praw człowieka. Dążenie do jak najniższej ceny często jest okupione wykorzystywaniem ludzi zatrudnionych przy produkcji.

Przez 3 lata trwania kampanii służymy informacjami i materiałami dla wszystkich chętnych dowiedzieć się więcej lub przyłączyć się do naszej akcji. Będziemy organizować lokalne akcje informacyjne w 10 województwach – zapraszamy!

Kontakt:
Justyna Szambelan
Polska Zielona Sieć
ul. Sławkowska 26 A, 31-014 Kraków
tel.: +48 12 431 28 18
fax: +48 12 431 28 08
justyna@zielonasiec.pl
kom. +48604622339

Więcej informacji o kampanii:
www.ekonsument.pl/zabawki
Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery