Antropocen - instrukcja obsługi
Ta wiadomość jest archiwalna (z 2020 roku).
28 listopada o godz. 18:00 zapraszamy do Źródeł na pierwsze spotkanie z cyklu „Antropocen - instrukcja obsługi” pt. „Podróże i zmiany klimatu. Wstydzić się latania czy korzystać, póki można?” W żadnym innym sektorze transportu emisje gazów cieplarnianych nie rosną tak szybko, jak w lotnictwie. Tylko w UE w latach 1990-2006 wrosły aż o 87%! Eksperci z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) szacują, że dziś lotnictwo odpowiada za około 3,5% emisji gazów cieplarnianych. To znaczy, że gdyby było państwem, byłoby na 7 miejscu w rankingu największych niszczycieli klimatu! (Za Klimatyczną Edukacją)
Coraz częściej mówi się o flygskam, czyli wstydzie wywołanym przez lataniem samolotem. Wiele osób ogranicza latanie lub całkowicie z niego rezygnuje. Z drugiej strony masa niezainteresowanych klimatem osób lata: od polityków nadużywających przywilejów po szarych obywateli, którzy chcą spędzić tanie wakacje w ciepłym kraju. Czy warto się ograniczać? Samolot przecież i tak poleci – obojętnie czy w nim będę siedzieć, czy nie. A co z marzeniami i aspiracjami? Czy da się spędzić wakacje tylko w Polsce i naładować baterie do dalszej walki o klimat i środowisko? Jakie są alternatywy? Czy należy bezwzględnie poskromić swoje marzenia i apetyt na podróże? O tym z Asią Brzezińską rozmawiać będą: Marta Karbowiak, Maciej Kronenberg i Artur Napiórkowski.
Kolejne spotkanie: 12 grudnia, g. 18.00-20.00 w Źródłach „Czy indywidualne wybory uratują planetę? O prywatyzacji winy, zrzucaniu odpowiedzialności na klientów i sensie małych kroków”.