Źródła – logo

Aktualności

Warsztaty o odpowiedzialnej modzie

Dzisiaj warsztatami w Złoczewie i Lututowie rozpoczęliśmy dzisiaj cykl zajęć dla młodzieży z terenu województwa łódzkiego dotyczący zrównoważonej mody. Fast fashion i nadprodukcja odzieży to ogromny problem. Co roku na wysypiska trafia ok. 40 milionów ton ubrań, a przemysł tekstylny emituje ponad 1 miliard ton dwutlenku węgla. Wyprodukowaliśmy ubrania na kilka pokoleń. Podczas warsztatów zastanawiamy się nad tym, czy kupowane ubrania są nam naprawdę potrzebne oraz nad tym, z czego są wykonane. Rozmawiamy o stylu życia i konsumpcjonizmie. Szybka moda wiąże się z konsekwencjami zarówno środowiskowymi (zużycie zasobów, emisje gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie środowiska), jak i społecznymi (warunki pracy w przemyśle odzieżowym) czy zdrowotnymi dla użytkowników (trujące środki chemiczne używane przy produkcji, mikroplastik). Mamy nadzieję, że po warsztatach młodzież będzie choć trochę bliższa idei być niż mieć, a wybór odzieży z drugiej ręki będzie powodem do dumy a nie wstydu. Warsztaty realizujemy we współpracy z Łódzkim Domem Kultury w ramach projektu ECO FASHION 2025.

Czytaj więcej

Dzień Pustej Klasy 2025 - zabierz uczniów na dwór

Już po raz dziesiąty zapraszamy szkoły i przedszkola do obchodów Dnia Pustej Klasy. W tym roku spotykamy się szczęśliwie w piątek, 13 czerwca.
Świętujcie z nami! Wpiszcie tę datę do szkolnych kalendarzy wydarzeń i już dziś zgłoście swój udział przez formularz zgłoszeniowy. Bieżące informacje znajdziesz na stronie wydarzenia na Facebooku.

zdjęcie przedstawia grupę nauczycieli podczas szkolenia w parku w Sycowie

Szkoleniowa wiosna

Marzec, kwiecień i maj stoją w Źródłach pod znakiem szkoleń. Byłyśmy na szkoleniu "Ekologia dla najmłodszych" w przedszkolu w Lesznowoli, metodami zajęć w terenie dzieliłyśmy się z nauczycielami szkół podstawowych z Sycówa podczas szkolenia "W dziką stronę", w ostatnią niedzielę spotkałyśmy się z wolontariuszami Polskiego Czerwonego Krzyża w Łodzi. W kwietniu jesteśmy jeszcze dwukrotnie w szkołach podstawowych w Wielkopolsce Wschodniej ze szkoleniem o zmianie klimatu pt. "Nie podgrzewaj atmosfery" a w maju w Bełchatowie. Natomiast w Gdańsku spotykamy się z nauczycielkami edukacji wczesnoszkolnej i przedszkoli na szkoleniu "Edukacja globalna z teatrzykiem kamishibai". Przed wakacjami mamy w planach jeszcze kilka innych szkoleń.

Czytaj więcej
Napis szkoła naturalnej magii - warsztaty rodzinne, na tle kwiatów i eliksiru magicznego

Szkoła naturalnej magii - warsztaty rodzinne

Zapraszamy na pierwszą w tym roku kalendarzowym grę rodzinną ze Źródłami! Tym razem przeniesiemy się do Szkoły Naturalnej Magii inspirowanej przygodami pewnego słynnego czarodzieja. W planach tajemnicza mapa, nauka zaklęć, magiczne eliksiry, czarowanie, a wszystko oczywiście z przyrodą w tle. Sklep Ollivandera, Wielka Sala, Dżungla Świstoklików, Poligon quidditcha, Expecto Patronum! Coś Wam to mówi ? Kto już uczestniczył w Źródlanych grach, ten wie, że szykuje się dobra zabawa!
Gdzie? W Parku na Zdrowiu. Kiedy? 13 kwietnia 2025. Zapisy przyjmujemy przez : formularz

Czytaj więcej
Dzieci na polanie - ŹDŹBŁA | ŻABY | BĄKI  dzieciaki z miejskiej łąki  ...i lasu - półkolonie Źródeł

Źdźbła, żaby i bąki - rusza nabór na półkolonie 2025

ŹDŹBŁA/ŻABY/BĄKI! – to już szósta edycja dzikich, szalonych i w pełni terenowych półkolonii ze Źródłami! Dajcie nam zanurzyć swoje dzieciaki w naturze po czubek głowy, niech poczują letni luz i odpoczną w przyrodzie od szkolnych zmagań i od ekranów. Nasze półkolonie to pięć dni wypełnionych zielenią, powietrzem, słońcem i deszczem, czas przygód, odkryć, zabawy i wypoczynku.
Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat. Każdego dnia zapewniamy uczestnikom udział w zabawach i warsztatach przyrodniczych, wyprawy w poszukiwaniu tajemnic natury, zajęcia plastyczne, konstrukcyjne i sportowe. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Kiedy i gdzie? Tradycyjnie w Parku na Zdrowiu w terminach 30 czerwca - 4 lipca i 14-18 lipca 2025 oraz w Lesie Łagiewnickim w terminach 4-8 sierpnia i 25-29 sierpnia 2025.
Zapisy przyjmujemy za pośrednictwem formularza.
Więcej informacji w zakładce wakacje z przyrodą w mieście.
Zapraszamy!

Bardzo Zielone Szkoły - dobra zabawa

Dofinansowanie wyjazdów na Bardzo Zielone Szkoły

Dzielimy się dobrą informacją. Dzięki wsparciu dobrych ludzi, w tym roku szkolnym (2024/2025) dofinansowujemy wyjazdy na Bardzo Zielone Szkoły dla dzieci, których rodzice nie mogliby pozwolić sobie na taki wydatek.
Jeśli szukacie wycieczki, podczas której wysokość kieszonkowego nie ma dużego znaczenia, bo zamiast na straganach z chińszczyzną pamiątki znajdujemy w przyrodzie i robimy własnoręcznie, a największe atrakcje turystyczne znajdujemy na leśnej ścieżce to dobrze trafiliście. Od kilkunastu lat zabieramy dzieci z całej Polski w piękne przyrodniczo miejsca, w których zamiast dzwonków jest ptasi śpiew, zamiast ławek - miękka trawa, a zamiast książek - czytanie ze słojów drzew. Trenerzy edukacji ekologicznej Źródeł, to ludzie, którzy przyjaźnią się z przyrodą. I z radością i pasją przedstawią ją Twojemu dziecku, zabierając je na wycieczki inne niż wszystkie.

Czytaj więcej
zbiór scenariuszy dla nauczycieli

Klimatyczny stan wyjątkowy - nowe scenariusze zajęć

Oto jest. Nasz nowy zbiór scenariuszy zajęć o zmianie klimatu i transformacji regionów węglowych. A w nim cztery stare sprawdzone na setkach warsztatów scenariusze - odświeżone i zaktualizowane, oraz siedemnaście zupełnie nowych. "klimatyczny stan wyjątkowy" to łącznie 21 pomysłów na angażujące zajęcia dla uczniów szkół średnich i starczych uczniów podstawówek.
Publikacja dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej - klik.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w powstanie tego zbioru. Mamy nadzieję, nasza cegiełka choć trochę zmieni świat na lepszy.

Czytaj więcej
zdjecie dłoni w geście daru z kwiatem koniczyny oraz napisem GivingTuesday

#GivingTuesday

3 grudnia to Giving Tuesday – dzień dobroczynności i wspierania ważnych inicjatyw. Dołącz do nas i twórz lepszy świat!
Od 28 lat działamy na rzecz ochrony klimatu, bioróżnorodności, praw zwierząt i sprawiedliwości społecznej. Poprzez edukację inspirujemy do kontaktu z naturą i budowania świadomości ekologicznej.
Jesteśmy niezależnym stowarzyszeniem – sami decydujemy, w jakie projekty się angażujemy. Realizujemy je dzięki dotacjom, odpłatnej działalności pożytku publicznego oraz wsparciu darczyńców. To właśnie dzięki Waszej pomocy możemy organizować bezpłatne warsztaty, prowadzić działania antyłowieckie, inspirować dzieci i młodzież podczas Dnia Pustej Klasy czy działać na rzecz zmian systemowych.
Aby nasze działania były jeszcze skuteczniejsze, potrzebujemy stałego wsparcia. W ten Giving Tuesday dorzuć się do działań Źródeł i pomóż nam tworzyć świat, w którym wszyscy żyjemy w harmonii z naturą.
Jak nas wesprzeć - sprawdź tutaj! #GivingTuesday to o wiele więcej niż jeden dzień. Możesz wspierać nasze działania przez cały rok: dobrym słowem, angażując się to to co robimy, udostępniając tworzone przez nas treści, zamawiając warsztaty i szkolenia, korzystając z naszych publikacji albo dofinansowując nasze działania.

zamów nową bajkę kamishibai o czarnym smoku

Opowiedz dzieciom o klimacie. Zamów bajkę dla swojej szkoły lub biblioteki

Aktualizacja: nakład wyczerpany!
Współczesne bajki opowiadają już nie tylko o krasnoludkach i czarownicach. Potrafią świetnie wprowadzać dzieci w tematy, które są ważne dla współczesności. O zmianach klimatu, kluczowym wyzwaniu naszych czasów, można opowiadać tak, aby dzieci chciały słuchać - i działać! - co udowadniamy właśnie wydaną przez Źródła bajką kamishibai „Opowieść o czarnym smoku” autorstwa Joanny Jagiełło z ilustracjami Niki Jaworowskiej.

Jeśli jesteś nauczycielką/nauczycielem edukacji przedszkolnej lub wczesnoszkolnej, bibliotekarką/bibliotekarzem lub animatorką/ animatorem kultury z miasta poniżej 500 tysięcy mieszkańców, możesz zamówić bajkę nieodpłatnie, wypełniając formularz.

Czytaj więcej
kupuj odpowiedzialnie

Szkolenie: Kupuj odpowiedzialnie - edukacja konsumencka w zgodzie z naturą i człowiekiem

Grudzień to miesiąc żniw w handlu. Trudno nie wpaść w szał przedświątecznych zakupów, kiedy zewsząd atakują nas reklamy najpiękniejszych prezentów, w sklepach atmosferę podkręca zapach cynamonowych pierniczków, świąteczne piosenki i dekoracje.
Dylemat „mieć” czy „być” w czasach, gdy rynek jest ulokowany w centrum życia społecznego.
Im głośniej reklamy krzyczą: „kupuj, kupuj, kupuj, bo lepiej, nowocześniej, w promocji i z gratisem”, tym bardziej weź na wstrzymanie, pomyśl o sobie, o swoich potrzebach, o świecie który ma swoje limity. Podczas szkolenia porozmawiamy o mądrym kupowaniu, ale przede wszystkim o tym, co to kupowanie robi z nami i ze światem.

Zapraszamy serdecznie nauczycieli wszystkich poziomów nauczania z regionu Wielkopolski Wschodniej na szkolenie w Słupcy, 12 grudnia 2024. Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Czytaj więcej
Zdjęcia szkolenia dla nauczycieli opatrzone tekstem Szkolenia dla nauczycieli. Jak uczyć o zmianie klimatu

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli z Wielkopolski Wschodniej

Rozpoczynamy zapisy na bezpłatne szkolenia dla nauczycieli szkół podstawowych i szkół średnich.
Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu? Jak nie zniechęcić ich do walki o lepsze jutro? Jak wpleść jedno z najważniejszych wyzwań współczesności do lekcji historii, matematyki, plastyki i WOSu? Czy technologia nas uratuje? Jak zmiany klimatu wpływają na życie ludzi na całym świecie? I w końcu, jak i kto powinien chronić klimat na Ziemi? Depresja klimatyczna i lęk kontra wiedza i nadzieja - jakie strategie w nauce o klimacie są skuteczne? Z przyjemnością informujemy, że nasze szkolenia klimatyczne dla nauczycieli w Wielkopolsce Wschodniej ruszają już za dwa tygodnie. Pierwsze miasto, które odwiedzimy to Konin, gdzie spotkamy się 30 października 2024, następny jest Kalisz, 7 listopada 2024, Słupca, 12 listopada, Koło, 19 listopada i Ostrów Wlkp., 5 grudnia.

Czytaj więcej
szkolenia z teatrzykiem kamishibai

Szkolenia klimatyczne z bajką kamishibai

Zapraszamy bibliotekarki i nauczycielki na bezpłatne szkolenie z edukacji klimatycznej dla najmłodszych. Czekają na Was m.in. nowe bajki kamishibai!
Białystok - 4 listopada, Bydgoszcz - 12 listopada, Sieradz - 14 listopada, Bielsko-Biała - 15 listopada i Konin - 19 listopada.
Jeśli pracujesz z dziećmi w wieku 6-10 lat - w szkole, przedszkolu, bibliotece czy świetlicy - to szkolenie jest dla Ciebie. Dowiesz się, jak edukować o zmianach klimatu w zrozumiały i atrakcyjny sposób, tak aby nie przestraszyć dzieci, a jednocześnie nie zamiatać pod dywan największego wyzwania współczesnego świata. Czego możesz się spodziewać?
Aktualnej wiedzy na temat zmiany klimatu. Sprawdzonych pomysłów na to, jak przystępnie przekazać ją najmłodszym odbiorcom. Materiałów edukacyjnych gotowe do wykorzystania od zaraz - każdy uczestnik otrzyma bajkę kamishibai oraz dostęp do pakietu scenariuszy.

Czytaj więcej
bezpłatne warsztaty dla szkół Wielkopolski Wschodniej

Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty w Wielkopolsce Wschodniej

Zapraszamy klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych z obszaru Wielkopolski Wschodniej na bezpłatne warsztaty ekologiczne realizowane w ramach projektu „Life after coal”. Klasy mogą wziąć udział w pojedynczych warsztatach lub w całym cyklu zajęć a szkoła może zamówić zajęcia dla dowolnej liczby klas. Oferta skierowana jest do szkół z powiatów kaliskiego, konińskiego, kolskiego, ostrowskiego, słupeckiego, tureckiego oraz miast Konina i Kalisza. Trenerzy dojeżdżają na warsztaty do szkół.
Do wyboru mamy obecnie pięć tematów: Ciepło, cieplej, gorąco!, Niebieska planeta, Globalne śniadanie, Nie znikaj! - warsztat o bioróżnorodności, Więźniowie geografii.
Aby skorzystać z bezpłatnych warsztatów prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Liczba warsztatów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia realizowane będą przez cały rok szkolny 2024/2025 lub do wyczerpaniu puli.
Więcej informacji na stronie projektu lub w pliku PDF.
Zapraszamy!

nowa bajka kamishibai o zmianach klimatu

Rozpoczynamy „Edukację klimatyczną z teatrzykiem kamishibai”

Z przyjemnością dzielimy się informacją, że wkrótce dostępna będzie nasze nowa bajka kamishibai. Do napisania bajki zaprosiliśmy laureatkę wielu nagród i znakomitą pisarkę Joannę Jagiełło, a piękne ilustracje wykonała Nika Jaworowska-Duchlińska. „Opowieść o czarnym smoku” właśnie trafia do drukarni, a scenariusze zajęć, które będzie można wykorzystać po przeczytaniu bajki, za chwilę też będą gotowe. A my w międzyczasie przygotowujemy szkolenia. Można spodziewać się nas na przełomie października i listopada w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Sieradzu i Koninie. Szczegóły wkrótce.
Bajka jest elementem projektu „Edukacja klimatyczna z teatrzykiem kamishibai” współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

liście, kasztany, żołędzie - jesień jest wszędzie

Jesienne warsztaty rodzinne

Jesień przyszła, nie ma na to rady! My się bardzo z tego powodu cieszymy i dlatego zapraszamy Was do wspólnej zabawy. Podczas rodzinnych warsztatów sensorycznych spróbujemy poczuć jesień wszystkimi zmysłami. Dowiemy się dlaczego jesienią drzewa liściaste się rozbierają, a niektóre zwierzęta ubierają. Poznamy rozmaite strategie przygotowania się różnych stworzeń do zimy, a na koniec zrobimy pracę plastyczną oczywiście z wykorzystaniem różnobarwnych liści. Będzie trochę wiedzy, ale przede wszystkim dużo jesiennych zabaw. Przyjdźcie zanurzyć się w jesiennych barwach i zapachach!
Gdzie: Park na Zdrowiu. Kiedy: niedziela 13 października, do wyboru godzina 11:00 lub 14:30.
Udział w warsztacie jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz.

Czytaj więcej
warsztaty w Źródłach juz od września

Ruszają zapisy na warsztaty w Źródłach

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i szkół średnich oraz zerówkowiczów na bezpłatne zajęcia w naszej sali warsztatowej w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27. Zapisy ruszają w poniedziałek, 2 września od godz. 12:00. Możecie wybierać spośród kilkudziesięciu różnych tematów dopasowanych do różnych grup wiekowych. Warsztaty o zmianach klimatu, zwierzętach, bioróżnorodności, wodzie, powietrzu, zasobach na świecie... Opisy wszystkich zajęć znajdziecie na stronie zrodla.org/warsztaty

☎️ Zajęcia można zamawiać telefonicznie pod numerami 42 632 81 18 lub 507 575 535 w godzinach 10.00-16.00.
👟 Zajęcia odbywają się w naszej sali warsztatowej w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27. Prosimy zabrać obuwie na zmianę.
⏰ Zajęcia trwają 90 minut, rozpoczynamy o 9.00, 11.00 i 13.00.
3️⃣ Ilość miejsc ograniczona. Każda klasa będzie mogła w tym roku szkolnym zapisać się na dwa bezpłatne warsztaty, a na trzeci - jeśli zgłosi się do tegorocznych obchodów Dnia Pustej Klasy.

Dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro w tym roku zorganizujemy 200 bezpłatnych warsztatów w Źródłach.
Na warsztaty (odpłatne) dojeżdżamy do szkół i przedszkoli na terenie województwa łódzkiego.

nabór do nowej edycji Ekoroku

Cały rok w naturze? Zapraszamy klasy II i III szkół podstawowych

Droga nauczycielko, drogi nauczycielu, chcesz, aby dzieci miały regularny kontakt z przyrodą? Lepiej się uczyły? Potrafiły się bardziej koncentrować? Rozwijały swoją wyobraźnię? Miały więcej ruchu w ciągu dnia? Rzadziej chorowały? Umiały ze sobą współpracować? I uczysz klasę drugą lub trzecią szkoły podstawowej i jesteś z Łodzi? - zgłoś swoją klasę do udziału w projekcie "EkoRok ze Źródłami w naturze" w roku szkolnym 2024/2025. Zgłoszenia zbieramy od 1 do 15 września 2024 poprzez formularz zgłoszeniowy. Uwaga, NIE decyduje kolejność zgłoszeń. Do udziału w projekcie możemy zaprosić 15 klas.
"EkoRok ze Źródłami w naturze" to cykl sześciu kilkugodzinnych bezpłatnych warsztatów terenowych. Podczas warsztatów będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, odkrywać naturę wszystkimi zmysłami, poznawać mechanizmy funkcjonowania przyrody, tworzyć sztukę z naturalnych surowców, poznawać podstawy orientacji w terenie i surwiwalu, uczyć się samodzielności i współpracy, a przede wszystkim bawić się i odpoczywać od ławek i ekranów. Więcej informacji tutaj.
Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

szósta edycja Ekoroku

Kontynuujemy współpracę z Fundacją Drzewo i Jutro

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaczynamy szóstą już edycję projektu „EkoRok ze Źródłami”. Działania realizujemy dzięki współpracy z Fundacją Drzewo i Jutro, która wspiera nas już od 2019 roku. Przez te pięć lat w ramach kolejnych edycji projektu przeprowadziliśmy ponad 1000 warsztatów stacjonarnych i terenowych dla dzieci i młodzieży oraz rodzina także coroczne obchody Dnia Pustej Klasy.
Z przyjemnością i wdzięcznością ogłaszamy, że projekt „EkoRok ze Źródłami” będzie kontynuowany w najbliższych trzech latach. Fundacja Drzewo i Jutro na realizację projektu od września 2024 roku do czerwca 2027 roku przeznaczyła 480 000 zł. Dziękujemy za zaufanie.

Czytaj więcej
Ekologie kultury - ebook

Ekologie kultury - ebook

Czy w świetle postępującej degradacji środowiska przyrodniczego, wywołanej w dużej mierze czynnikami antropogenicznymi, tak rozumiana edukacja ekologiczna jest istotnym obowiązkiem instytucji kultury? A jeśli tak, to w jaki sposób namawiać młodsze i starsze pokolenia do podejmowania refleksji i przewartościowań? Do jakich działań na rzecz środowiska warto zachęcać i zapraszać lokalne społeczności? Jakie są sprawdzone metody edukacyjne nie tylko polegające na atrakcyjnym przekazywaniu informacji, ale także wyrabiające nowe postawy i skutecznie zachęcające do przyjmowania odmiennych wzorców?
E-book "Ekologie kultury II. Edukacja" jest zapisem rozmowy panelowej, która odbyła się 26 sierpnia 2023 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.
Pobierz plik z e-bookiem.

Czytaj więcej
obóz przyrodniczy dla dzieci z Ukrainy

Czwarty obóz przyrodniczy dla dzieci z Ukrainy

Z przyjemnością kontynuujemy współpracę z Domem Ukraińskim przy organizacji obozów przyrodniczych dla dzieci. W tym roku już po raz czwarty zabieramy dzieci na przygodę z przyrodą, tym razem do Spały. Dzisiaj rozpoczął się pierwszy turnus, drugi za 10 dni. Łącznie biegać po spalskich lasach, moczyć stopy w Pilicy, budować szałasy i grać, skakać, odpoczywać będzie 90 dzieci. Bawcie się dobrze!